Akrobat Robot Sahnede! Walt Disney Oyuncuları Kızdıracak

0
129
akrobat robot sahnede
akrobat robot oyuncuları kızdıracak

Robot dublör aranıyor!

Walt Disney’den oyuncuları özellikle dublörleri kızdıracak hamle. Walt Disney gelecekte robot dublör ve oyuncu olarak kullanılabilecek bir akrobat robot üzerinde çalışmalar yapıyor. Her sektör olduğu gibi robotik değişimden sinema sektörü de üstüne düşüne hızla yapmakta gecikmiyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinden büyük üniversiteler ile işbirliği içerisinde çalışarak yapay zekâ ve robotik üzerine araştırmalar yapan Disney Araştırma merkezinden Morgan Pope, Anthony Simeonov,  David Christensen ve Dr. Günter Niemeyer “Stickman” adını verdikleri bir robot ile Hollywood aktör ve dublörlerini kızdıracak bir çalışmaya imza attılar. Akrobat robot gelecekte robot dublör ve oyuncu geliştirmelerine yeni kapılar açacak olan araştırma sinema dünyası için büyük önem teşkil ediyor.

Akrobat Robot "Stickman"

Disney araştırma merkezinin bu çeşit yatırımlara git gide daha büyük kaynak ve zaman ayırması akıllara her geçen gün artan film maliyetlerini gelecekte robotik teknoloji ile düşürmeye mi çalışıyor sorusunu getirdi. Disney yapımı gördüğümüz birçok filmde ya aktörler ya da dublörleri tarafından oynanan akrobasi gerektiren sahnelerin aktörler için eğitim ve zaman gerektirmesi, dublörler için de ekstra masraf gerektirip yapımcı şirketlerin risklerini arttırmaktaydı.  Buna iş güvenliği ve yaşanabilecek kaza faktörlerini de ekledik mi özellikle aksiyon filmlerinde yapımcıların başı dertten kurtulmuyordu.  İşte dünyaca ünlü The Walt Disney şirketi de gelecekteki yatırımlarının mali riskleri için şimdiden önlem almaya başlamış gözüküyor. Geliştirilen bu robotik teknolojilerin yeni nesil kurgu ve animasyon filmleri için de 3 boyutlu çekimlerde elzem olacağı ve yeni olanaklar sunacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Stickman akrobat robot neler yapabiliyor?

Gelelim geliştirilen Disney robotumuza bakalım neler yapabiliyor. Robotumuz birçok beceri gerektiren akrobatik hareketi yapabilecek bir fiziki tasarım ile yapılmış olup kullandığı özel çok sayıda sensör sayesinde hareket halinde iken gerçek zamanlı olarak yapabildiği hesaplamalar sayesinde doğru hareketleri muazzam bir zamanla ve hız ile uyum içinde birleştirerek 40 yıllık cambazlara taş çıkartırcasına yapabiliyor.

Videoda bir tropezin üstünde havada süzüldükten sonra ters salto yapabildiği görülen Stickman robotumuz yaklaşık bir insan boyutunda ve kolları ile birlikte yine insan hareketlerini taklit edebilecek şekilde tasarlanmış. Havada bulunduğu süre zarfında hem tek hem çift salta yapabilen robot yere inişte de ayaklarının üstünde olmasa da mindere güvenli bir şekilde inmeyi başarıyor.

Stickman bu işi sırtına yerleştirilmiş 3 önemli sensör sayesinde başarıyor. Robotumuz IMU yani atalet ölçüm ünitesi ( dış koordinatlara referans verilmeden rotasyonel ve lineer hareketlerin ölçümü için) ve bir lazer mesafe ölçücü kullanıyor. Bu sensörler değişik açılardan robot havada dönerken dahi yer ile olan mesafesini ölçerek robotun yer ile arasındaki mesafesini bilmesine olanak sağlıyorlar. Araştırmacılar gelecekte farklı özellikte sensörler yerleştirerek havada gerçekleştirdikleri performansı arttırmayı planladıklarını belirtiyorlar. Bekleyelim ve görelim diyorum. Bunu başardıklarında sektör bundan ne kadar sürede ne boyutlarda etkilenir bilemeyiz ama kesin olan bir şey varsa o da Disney robotik araştırma merkezinde en iyi akrobat robot yapılıncaya kadar çalışmalara ara verilmeyeceği ve hızlanarak devam edeceğidir. Gelecekte görüşmek üzere… robotikpedia

Kaynak: https://www.disneyresearch.com/publication/stickman/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.