Anaokulu matematik becerileri nasıl kazandırılır? 5 Temel Matematik becerisi

0
50
okul öncesi matematik becerileri
anaokulunda matematik becerileri

Çocuklarınızın anaokulu için ihtiyaç duyduğu 5 matematik becerisi

Anaokulu matematik becerileri nelerdir? Okul öncesi matematik becerileri nasıl kazandırılır. Matematikte becerilerinin temelleri erken yaşta nasıl atılır?

Ebeveynler çocukların erken yaş matematik eğitiminde kritik rol oynamaktadırlar. Yapabilecekleri tek şey çocuklarına matematik ilişkili oyuncaklar ve oyunlar almak değildir. Bunların yanında çocuklarına günlük sıradan aktivitelerinde matematiğin nasıl kullanıldığını göstererek de rol model olarak çocuklarına matematik eğitimlerinde yardımcı olabilmektedirler.

anaokulunda matematik becerileri, credit: geralt/pixabay

Günlük hayatlarında anne ve babalarını matematiksel aktiviteler ile daha içli dışlı gören çocuklar, böylelikle daha sonraki eğitim hayatları için erken yaş sayısal becerilerinin temelini de atmış oluyorlar.

Çocukların sayısal becerilerinin gelişimi üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar olarak, anasınıfına başlarken çocukların beş temel matematik becerisine sahip olması gerektiğine inanıyoruz.

Bu becerileri edinmek için her yer birer öğrenme fırsatına dönüşebilir. Ebeveynler için bu yeteneklerin gelişimini hızlandırmak, aslında oldukça basit ve eğlenceli aktivitelerden oluşmaktadır. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar bir taraftan aileleriyle daha eğlenceli vakit geçirebilirken diğer taraftan da matematik öğrenimi için gerekli olan hazır bulunuşluğu, sayısal becerileri ve uygun kelime-kavram sözcük dağarcıklarını geliştirmiş oluyorlar. Peki anaokulu öncesi çocukların kazanması gereken 5 temel matematik becerisi nedir?  Şimdi bunlara bir göz atalım.

okul öncesi matematik becerileri
anaokulunda matematik becerileri

Anaokulu matematik becerileri

  1. Sayma ve sayma sayıları

Birçok anaokulunda çocukların 20 ye kadar sayı sayabilmeleri beklenmektedir. 20’ ye kadar sayma becerisi, sayı kartlarını sıraya koymaları, numaralı maddelerin yer değişmesi ile niceliğin yani miktarın değişmediğini anlamaları beklenen diğer beceriler arasındadır.

Burada çocukların sayma sayılarını da öğrenmeleri gerekecektir. Anaokulu çocukları için bu,  şu anlama gelmektedir; çocukların bir dizideki saymış oldukları maddelerin sonuncusunun, o dizideki toplam madde sayısını gösterdiğini kavramış olmaları gerekmektedir.

Sayma ve sayma sayıları kolaylıkla günlük hayata entegre edilebilen konulardır. Çocuklar oyuncaklarını toplarken, kaç oyuncakları olduğunu ya da mutfaktan yatak odalarına yürümek için kaç adım atmaları gerektiğini kolaylıkla sayabilirler. Anne babalar rakamları bir saat ya da telefon üzerinde göstererek çocukların rakamlarla aşinalıklarını arttırabilirler.

Anaokulunda matematik becerileri için başka örnekler vermek gerekirse ebeveynler mesela alışveriş yaparken çocuklarından belirli rakamları bulmalarını isteyebilirler. Araba sürerken bu sefer çocuklardan geçen arabaları saymaları ya da gördükleri plakalardaki numaraları okumaları istenebilir. Bir çocuk sayı saymayı bitirdikten sonra “kaç tane” sorusu mutlaka sorularak sayma sayıları kavramı güçlendirilmelidir.

Sayma ve sayma sayıları ile ilgili becerileri geliştirmek için çeşitli masa üstü oyunlarla da takviye yapmak destekleyici olacaktır. Dışarı da oynanan sek sek, ip atlama ve el çırpma gibi oyunlarda sayısal becerilerin daha hızlı kazanılmasında önemli rol oynamaktadır.

2. İşlemler ve Cebirsel düşünme

Anasınıfı öğrencilerinden çeşitli nesneler kullanarak basit toplama ve çıkarma problemlerini çözmeleri beklenmektedir. Anne babalar çocuklarına, matematik problemleri çözmeleri gerekeceği basit günlük görevler verebilirler. Örneğin; akşam yemeği için sofra hazırlanırken çocuklardan masaya yeterli sayıda kap kacak, tabak çıkarmaları istenebilir ya da masa da olanlar saydırılabilir. Bunu yaparken şunu unutmamaya özen göstermeliyiz; “kaç tane tabağa daha ihtiyacımız var” gibi çocukların işittiği matematik dili oldukça önemlidir.

Oyun esnasında, ebeveynler oyuncakları kullanarak şu şekilde sorular sorabilirler; “arabalarımdan birini sana vereceğim, şimdi kaç tane araban oldu?” Çeşitli çocuk şarkıları ve videolar da yine bu becerinin kazanılmasında destekleyici rol oynayacaktır.

3.Onluk işlemler ve rakamlar

Çocukların anasınıfında,  10 sayısının 10 adet 1 birimin toplamından oluştuğunu anlamaları beklenecektir. Madeni paralarla oynamak çocuklara rakamları öğrenmelerinde yardımcı olabilir. El ve ayak parmaklarının sayımı özellikle 10 rakamı ile 1 rakamı arasındaki ilişkiyi daha kolay kavramalarını sağlayacaktır. Madeni paralar örneğin 10 adet bir TL. ile kağıt 10 TL  arasındaki ilişki de yine alışverişler de gösterilebilecek başka bir örnektir.

4. Ölçümler ve veri elde etmek

Anasınıfı öğrencilerinin cisimleri; şekil, renk ve boyut gibi çeşitli özellikleri ile sınıflandırabilmeleri beklenmektedir. Bu beceriye sınıflandırılmış nesneleri tanımlayarak ayırt etmeleri ve bu nesneleri çeşitli özellikleri ile örneğin büyükten küçüğe ya da daha ağırdan daha hafife gibi sınıflandırmaları istenebilmektedir.

Bu anaokulu matematik becerileri için çocuklar kaşık ve fincanları kullanarak çeşitli ölçüm deneyleri yapabilir. Yine bu sınıflandırma deneyleri mutfaktaki diğer kap kacak, çamasırlar ya da oyuncaklar kullanılarak da zenginleştirilebilir.

Burada anaokulu matematik becerisi olarak çocukların kazanmaları görerken en önemli matematik dili nesnelerin karşılaştırılmasına yarayan; “az çok, daha uzun daha kısa, daha hafif daha ağır” gibi kalıpları çok sık kullanmak gereklidir. Ebeveynler karşılaştırmaları vurgulamaya yardım etmek için bu gibi ifadeler kullanabilir. Eğer çocuklardan bir görev için yardım istenmiş ise; “bana en büyük kaseyi uzatabilir misin?” ya da “en küçük çatalları masaya koyabilir misin?” gibi sorular ana sınıfı matematik becerileri için oldukça faydalı olacaktır.

5. Geometri

Anaokulu matematik becerileri arasında, üçgenler, kareler ve daireler gibi iki boyutlu şekillerin tanımlanması ve adlandırılması da yer almaktadır. Çocuklar anasınıfında farklı boyutlardaki şekillerin birbirleri ile uyumlarını ve boyutsal benzerliklerini ayırt edebilmelidir. Burada çocukların aynı zamanda bir daire şeklinin küreyi andırdığını ve kutu ya da top gibi 3 boyutlu nesnelerle eşleştirilebileceğini burada öğrenmeleri gerekecektir.

Bu anaokulu matematik becerileri için ise ebeveynler etraflarındaki dikkat çekici şekillerin, çocukları tarafından da farkedilmelerini sağlayabilirler. Diyelim ki bir yürüyüştesiniz ve çocuklarınıza bir çemberi temsil eden tekerlekleri gösteriyorsunuz. Daha sonra da yine çemberi temsil edebilecek diğer nesneleri bulmalarını isteyebiliriz. Özellikle iki kardeş olduğunda bu aktivite oldukça eğlenceli bir oyuna dönüşebilir.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak:  “5 math skills your child needs to get ready for kindergarten” Yazarlar: Shari Renee Metzger ve Rebecca Dowling <https://theconversation.com/5-math-skills-your-child-needs-to-get-ready-for-kindergarten-103194> 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.