Softbank Arabaya Dönüşebilen İnsansı Robot Üstünde Çalışıyor

0
124
insansı robot
transformers

Softbank tarafından geliştirilen insansı robot arabaya dönüşebiliyor. Boston Dynamics’ in yeni sahibi Softbank önderliğinde 2 kişilik bir arabaya dönüşen robot geliştirildi. Ancak bu arabanın bir farkı var.  Softbank tarafından geliştirilen bu araba hepimizin Transformers filminden çok iyi tanıdığımız tarzda insansı bir robota dönüşebiliyor.  Japantimes haberine göre geliştirilen bu arabaya dönüşen robot bir prototip ve eğlence parklarında kullanılacak.

video credit: BRAVE ROBOTICS Inc YouTubeChannel

İnsansı robot saatte 100 metre hızla yürüyor

Transformers filminden esinlenerek yapılan bu deneysel prototip  J- deite Ride insansı robot modundan bir arabaya tabiki Transformers filminde gördüğümüz gibi saniyeler içerisinde değil, şimdilik yaklaşık bir dakikada dönüşüyor.

İnsansı robot modunda boyu yaklaşık 3.6 metre olan boyu ve 1.6 ton ağırlığı ile saatte ancak 100 metre hızla yürüyebiliyor. Yani suçluları şimdilik yakalaması biraz zaman alacak gibi görünse de gelecekte robotikpedia olarak biliyoruz ki Boston Dynamics’ i bünyesine katan Softbank için hız çözülemeyecek bir problem değil.

EXPO 2018 için hazırlanıyor

Arabaya dönüşen robot Softbank önderliğinde Asratec, Tokyo merkezli Brave Robotics ve Osaka’ dan oyun makineleri imalatçısı Sansei işbirliği ile geliştirildi. Bu da demek oluyor ki geliştirilen bu arabaya dönüşebilen robot üzerinde şimdilik askeri amaçtan uzak daha çok eğlence amaçlı görsel geliştirmeler yapılacak. Ancak tabiki yine de ilerleyen zamanlar neyi gösterir bilemiyoruz. Robotikpedia olarak bir diğer tahminiz ise Boston Dynamics tecrübesini son zamanlar da hem askeri hem de ticari anlamda popülerliği sinema dünyasındaki yapımlarla birlikte gitgide artan “robotic exoskeletons” yani giyilebilen robotik teknoloji üzerine de bu projeyle birlikte yönlendirebilir. Softbank 2018 Kasım ayında Florida da yapılacak EXPO 2018 fuarında arabaya dönüşen robot prototiplerini sergilemeyi düşünüyorlar. Gelecekte görüşmek üzere. robotikpedia…

Daha çok robot haberleri, robotik haberler için Facebook sayfamızdan takip etmeyi unutmayın

Kaynak: https://www.japantimes.co.jp/news/2018/04/26/business/tech/softbank-unit-others-develop-humanoid-robot-can-transform-electric-car/#.WzxvmdIzbIU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.