Babalar Günü Ne Zaman Kutlanacak? Tarihçesi ve Önemi:

0
174
babalar günü
babalar günü ne zaman kutlanacak

Ülkemizde Babalar Günü Ne Zaman Kutlanacak?

Babalar gününe sayılı günler kala siz de babanıza Babalar Günü için güzel bir hediye almayı planlarken Babalar Gününün tarihçesini ve ne zaman kutlanacağını merak edenlerdenseniz bu yazım sizler için. Bir babalar gününe daha bir tarafta hediye alıp almayacağını merak eden babalarımız, bir tarafta babalar gününden muhtemelen haberi olan ama ne zaman olduğunu bilmeyen babalarımız, diğer bir tarafta da ne alacağını araştıran çocuklar ve önerilerde bulunan anneler ile girmek üzereyiz. Annelere alınan çiçekler, hazırlanan kahvaltılar ve verilen hediyelerden bir parça da kendilerine bekleyen fedakâr babalarımızın da bazen ne kadar sert görünürlerse görünsünler, böyle kutlamalara ne kadar ilgisizmiş gibi dururlarsa dursunlar aslında her erkek gibi halen bir parçalarının çocuk olduğunu unutmayalım.  Ve her çocuk gibi onları düşündüğünüzü gösterecek ufak bir hediyeye çok ama çok sevineceklerini hatırlatarak yazıma başlamak istiyorum.

Öncelikle bu sene Babalar Gününün ülkemizde ne zaman kutlanacağına bakalım. Hatta daha güzel bir fikrim var. İsterseniz Babalar Gününün önümüzde 5 yıl içerisinde hangi günlere geldiğine hadi bir kere de bakalım.

Babalar Günü her sene Haziran ayının 3.haftası Pazar günü kutlanır. Dünyada birçok ülkede bu şekilde kutlanırken İtalya, Portekiz ve İspanya gibi bazı ülkelerde ise 19 Mart tarihinde kutlanır.

Ülkemizde Önümüzdeki 5 yıl Babalar Günü Ne Zaman Kutlanacak?

2018 yılı Babalar Günü 17 Haziran Pazar günü kutlanacak.

2019 yılı Babalar Günü 16 Haziran Pazar günü kutlanacak

2020 yılı Babalar Günü 21 Haziran Pazar günü kutlanacak

2021 yılı Babalar Günü 20 Haziran Pazar günü kutlanacak

2022 yılı Babalar Günü 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar günü ilk ne zaman ve nerede kutlandı?

Genel olarak bakıldığında Amerika kökenli bir gelenek olmakla birlikte aslında ilk olarak ne zaman kutlandığıyla ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte ortada 2 tane hikâye var babalar gününün ilk ne zaman ve nerede kutlandı sorusunu yanıtlayacak.

Babalar gününün tarihçesini anlatan ilk hikâyemize göre; Batı Virjinya eyaletinde Fairmount da yaşayan Grace Golden Clayton isimli bir kadın tarafından başlatılmış.  Anlatılan hikâyeye göre 1907 yılında Batı Virjinya’ da meydana gelen Amerika tarihinin en büyük faciaları arasında gösterilen Monongah maden kazasında Grace Golden Clayton babasını kaybediyor. Bu maden faciasında babası ile birlikte 362 kişi daha hayatını kaybederek 1000 kadar çocuk yetim kalırken 200 kadar kadın da dul kalıyor.  Grace Golden Clayton da bu yetim çocuklardan biri olarak 1908 yılında kilise de hem babası için hem de hayatını kaybeden diğer madenciler için rahipleri bir anma töreni yapmak için ikna ediyor.

monongah maden kazası
monongah maden kazası Credit:West Virginia arşivleri

Babalar günü tarihçesini anlatan ikinci hikâye ise; yine Amerika’ da Arkansan eyaletinden bir Amerikan iç savaşı gazisinin kızı, Sonora Smart Dodd tarafından babasını onurlandırmasıyla başlıyor. Sonora 1909 yılında kilisede Anneler günü seremonisini dinlerken babasını düşünerek anneler gibi babalarında eşit düzeyde sevgiyle onurlandırılmayı hak ettiklerini düşünerek babalar günü fikriyle geliyor. Sonora’ nın babası William Smart, Washington’ da küçük bir çiftlikte 6 çocuğunu kendi başına büyütmek zorunda kalmış karısı doğum yaparken hayatını kaybettiği için. Babasının ve babası gibi olan babaların onları büyütmek için gösterdiği gayreti ve sevgiyi onurlandırmak için Sonora babasının ölüm yıl dönümü olan 5 Haziran gününün Babalar günü olarak kutlanması için bir teklif sunar. Ancak Washington eyaleti Spokane şehri belediyesi tarafından düzenlenecek olan ilk Babalar Günü kutlaması bazı hatalar sebebiyle 1910 Haziran ayının 3.Pazar gününde kutlanmak zorunda kalır. İlk yıllarda tereddüt ile bakılan kutlamalar sonraki yıllarda giderek yaygınlaşmıştır.

Babalar Gününün popülaritesi Amerikan başkanı Woodrow Wilson tarafından sıcak bakılmasıyla artmaya başlamıştır. Daha sonra başkan Calvin Coolidge tarafından da Ulusal Babalar Günü 1924 yılında da desteklenmiş ve en sonunda Amerikan başkanı Lyndon Johnson başkanlık programında 1966 yılında Haziran ayının 3.Pazar günü Ulusal Babalar Günü olarak kabul edilip kutlanması için bir yer ayırır. 1972 yılına geldiğimizde ise Amerikan başkanı Richard Nixon nihayet Babalar Gününün ulusal olarak her yıl Haziran ayının 3.Pazar günü kutlanmasını yasalaştırmıştır.

Tarihte Babalar Günü

Bunlar popüler teorilerimiz. Birde araştırmacıların ortaya koyduğu teoriler var. Bunlara göre de ilk Babalar Günü kutlaması tarihte bundan 4000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Bu teoriye göre de bugünkü günümüz Bağdat şehrinin 55 mil güneyinde var olan Babil krallığında Elmesu isimli genç bir çocuk tarafından bundan 4000 yıl önce kil bir tabaka üzerine keserek bırakılan Babalar Günü mesajı bunun kanıtı olarak gösteriliyor. Bulunan tabakada Elmesu Babilli babasının uzun ve sağlıklı bir yaşamı olması diliyor.

Umarım yazım faydalı olmuştur. Tüm Babaların Babalar Gününü şimdiden kutlarım.

Kaynak:

1- http://www.when-is.com/fathers-day-2018.asp

2-https://www.artofmanliness.com/articles/a-brief-history-of-fathers-day/

3-http://www.fathersdaycelebration.com/fathers-day-history.html

Photo Credits:

1- wvculture

2- keelco23 / Pixabay 

(Açıklama: içerik ve stil olarak Mahir BARUT tarafından edit edilmiştir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.