Sevgilinizin Gözünden Kaçabilir, Ama Robotunuzdan Asla!

0
192
beden dili ve robotlar
robotlar ve iletişim

Beden dili ve robotlarla iletişim:

Bir arkadaşınız ile öğle arası güzel bir kafede oturmuş kahvenizi içiyorsunuz. Belki de ilk buluşmanız. Karşınızda oturmuş anlattıklarınızı dinliyor, size gülümsüyor, anlattıklarınıza katılıyor. Gözlerinin gülümsediğini düşünerek her şeyin yolunda gittiğini düşünüyorsunuz. Peki, gerçekten durum tam olarak bu mu? Yoksa gözümüzden kaçırdığımız bir şeyler mi var?  O anın üç boyutlu bir fotoğrafını çekip nasıl her gülümseyişinde önce masanın altındaki sağ yumruğunu sıktığını sonra da sol dirseği ile masadan destek alıp sandalyesini geriye kaydırdığını görebilme şansımız olsaydı? Kuşkusuz biraz önce düşündüklerinizden şüphe duyardınız. Çok şükür ki insanlar çoğu zaman vücut dilini anlamakta aşırı bir iyimser ya da kötümser havada olmayı tercih etmedikçe birçok durumda kolayca başarılı olabiliyor.

Karşımızdakini dinlerken beden dili, kişinin geçmişine, ses tonuna ve daha birçok eşsiz bireysel özelliklerine deneyimlerimiz vasıtası ile bakıp tanılama yapabiliyoruz. Karşımızdaki insanın söylediklerini bu veriler ışığında değerlendirerek doğru ya da yanlış diyerek etiketliyor ve bir tepki veriyoruz. Eğer sizi dinleyen bir robot ise beden dilinize ve kişisel özelliklerinize aldırmadan ciddiye alıp, söylediklerine inanabilirdi öyle değil mi? 

robotikpedia
Photo credit: tookapic/ pixabay

Robotlar, eski robotlar olmayacak..

Birkaç yıl öncesine kadar evet, ama bugünlerde artık hayır diyebiliriz. Artık robotları kandırmak düşündüğünüz kadar kolay olmayacak. Farkında olarak ya da olmadan kullandığımız vücut dilimiz biz bazen sussak ta bizim yerimize aslında bizden çok daha fazlasını anlatır. Yeter ki bunu anlayacak kadar yakın ya da uzman biri olsun karşımızda. Birçok ileri düzey yüz tanıma ve bilgisayarlı görme platformu yardımı ile robotlar en ufak vücut hareketini bile algılayabilmekteler ancak ufak bir ayrıntı ile o da; sosyal çevremizde içinde bulunduğumuz kültür ya da bireysel özelliklerimiz ile oluşan mimiklerimiz ve durumdan duruma değişiklik gösteren vücut dilimiz.

Sevgilinizin gözünden kaçabilir ama robotunuzun asla!

Spectrum haberine göre Carnegie Mellon üniversitesinde araştırmacılar bir çeşit vücut hareket takip sistemi geliştirerek bu problemin çözümüne yardımcı olmuş. AçıkDuruş ( OpenPose) adını verdikleri bu sistem gerçek zamanlı olarak,  tüm vücudu eller ve yüz de dahil olmak üzere takip edebiliyor. Ne var diyeceksiniz bundan ancak yapabildikleri bu kadar ile sınırlı değil. Bilgisayar görmesi ve makine öğrenmesi kullanarak kaydettiği video parçacıklarını işleyerek birden fazla insanı aynı anda takip edebiliyor tüm hareketlerini analiz edebiliyor. Araştırmacılar bu yeteneğin insanlar ile robotlar arasındaki etkileşimli iletişimi kolaylaştırıp arttırılmış gerçeklik için de yeni kapılar açacağını belirtiyorlar

Bir önemli özelliğine daha gelince AçıkDuruş sisteminin o da sadece bir kişinin kafasını değil, bütün bir gövdesini, dudaklarını, parmaklarını takip edebilmesiymiş. Bunu yapabilmek için araştırmacılar habere göre tam 500 farklı kamerayı 500 farklı açı ve bakış açısından kullanarak bir imaj veri tabanı oluşturmuşlar.

Daha sonra veri tabanındaki bu görselleri anahtar detektörü adı verdiklerini bir sistemden geçirerek vücudun çeşitli kısımlarını etiketlemek ve tanımlamak için kullanmışlar. Bu sayede geliştirdikleri yazılım vücudun farklı kısımları ile kişilerin özellikleri arasında bir ilişki kurmayı öğrenmiş.

Araştırmacılar veri tabanına 2 boyutlu olarak kaydettikleri görsellerde anahtar noktalardan alarak, vücut takip algoritması tarafından anlaşılabilecek 3 boyutlu verilere dönüştürerek her duruşun ve her hareketin değişik açılardan nasıl göründüğünü tespit etmişler. Tüm bu veriler işlenirken, sistem bütün bir vücut hareketinin farklı pozisyonlardan nasıl göründüğü de dahil karar verebilme yeteneğine sahip.

Tek bir el hareketi ile anlayacak robotlar

Yeni nesil robotlarımız tam bir beden dili uzmanı olacak. Ve robotlarımızın gözünden bir şey kaçamayacak dersek tam yerinde olur. Araştırmacılar oluşturdukları bu veri bankası sayesinde artık yüzlerce kameraya ihtiyaç duymadan tek bir lap top ve bir kamera aracılığı ile bu işlemi yapabildiklerini söylüyorlar. Demek oluyor ki teknolojimiz artık güncel ve kullanıma hazır. Habere göre hatta deneysel geliştirmeler için araştırmacılar geliştirdikleri sistemin kodlarını halka çoktan açmış bile.

İnsanlar ve makinalar arasındaki etkileşimi güçlendirecek olan bu teknoloji sanal gerçeklik uygulamalarında da büyük bir ilerlemeye katkı sağlayacağı söyleniyor.

En büyük beklenti de tabiki insansı ev robotları sektöründen geliyor.  Evinizde kanepenizde televizyonun karşısında oturuyorsunuz ve amazon robotunuza bitmiş olan cips tabağınızı kaldırmasını söyleyeceksiniz. Basit bir el işareti ve tek bir sözcükle bizi anlayacak robotlarımızın hayatımızı kolaylaştıracağı kesin.

Kaynak: 

1- https://spectrum.ieee.org/video/robotics/robotics-software/robots-learn-to-speak-body-language

2-http://robohub.org/tag/body-language/

Photo credits:

Cover photo credit: Photo by rawpixel on Unsplash

Content photo credit: tookapic / pixabay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.