Beden Eğitimi Dersi: Eğlence mi, Sağlık mı, Eğitim mi?

0
94
beden eğitimi dersinin faydaları

Beden eğitimi dersinin faydaları

Beden eğitimi dersinin faydaları nelerdir? Beden eğitimi dersinin akademik başarıya ve fiziksel sağlığa olan katkıları nelerdir? Beden eğitimi dersinin eğitim müfredatında diğer alanlarla entegrasyonu için yapılabilecekler nelerdir?

İngiltere’ den Youth Sport vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’ de okulların %38 gibi bir oranında 14- 16 yaş gurubu için beden eğitimi dersinin ders programından çıkarıldığını görülüyor. Bunun sebebi olarak ise sınav sonuçları üzerindeki artan baskı gösteriliyor. Öğrenciler bir zamanlar zamanlarının çoğunu beden eğitimi dersi alarak geçiyordu. Şimdilerde ise artık bu zamanlarını beden eğitimi dışında kalan dersler için ek özel ders alarak geçiriyorlar. Beden eğitimi tüm bu engel ve değişimlere rağmen, yaşam boyu fiziksel aktiviteyi canlı tutmada ve sağlığı korumadaki potansiyel gücüyle en başta gelmektedir. Bunun çok önemli bir konu olmasının sebeplerinden biri de en son açıklanan hükümet raporlarına göre öğrencilerin % 30 nun üstünde bir oranda aşırı kilolu ve obez olduğunun bildirilmesidir.

beden eğitiminin faydaları
beden eğitimi dersinin faydaları, credit. pixabay

Beden Eğitimi: eğitim mi eğlence mi?

İngiltere Beden Eğitimciler Derneği, yüksek nitelikli beden eğitiminin çocukların fiziksel, ahlaki, sosyal, duygusal, kültürel ve entelektüel gelişimlerini hızlandırarak geliştirdiğini ortaya koymuştur. Beden eğitimi dersinin sadece bilişsel ve akademik performansı değil, psikolojik sağlığı geliştirerek sosyal ve ahlaki gelişimi de desteklediği bilinmektedir. Ancak, sağlığın korunması, sosyal ve ahlaki konular da dahil beden eğitimi dersindeki bir çok mesele, pratikteki eğitimsel deneyimleri ileriye taşımak için yapılanlar ve beden eğitiminin konusuyla ilgili kafa karışıklıklarına neden olmuştur. İşin özünde beden eğitimi dersinin eğitimden ziyade öğrencilere eğlence sunduğu tartışılmaktadır.

beden eğitimi dersinin faydaları
beden eğitimi dersinin faydaları, credit. pixabay

Bir parça eğlence ve vakit kaybı mı seçilecek, yoksa çocuğun gelişimi ve eğitimi için hayati derecede önemli bir ders mi, hangisi?

Problemin bir kısmı, beden eğitimi dersinin sık sık çocukların kendilerini eğlendirerek aktif bir şekilde vakit geçirme fırsatı buldukları bir ders olarak algılanmasında yatıyor. Ya da bazı durumlarda da geleneksek öğrenmeye ara verilen, bir çeşit stres atma ve rahatlama yolu olarak görülebilmektedir. Oysaki yapılan araştırmalar ve bulgular, bunların çocuğun genel sağlığı için çok değerli olduğunu gösteriyor. Dahası, fiziksel aktivitenin öğrenmeyi daha geniş bir bağlamda desteklediğini ortaya koyan bulgular her geçen gün artmaktadır.
Ancak burada beden eğitimi dersinin rolü, sadece öğrencilerin diğer alanlardaki öğrenme yeteneklerinin arttırılması ile sınırlandırılmamalıdır. Aksine, kendi konusu ve amacı içerisinde de anlamlı öğrenme deneyimleri sağlamalıdır.

beden eğitimi dersinin faydaları
beden eğitimi dersinin faydaları, credit: cherylholt/pixabay

Beden eğitimi dersinin diğer derslere kıyasla görülen önemli bir dezavantaj vardır. Öğrenci öğrenmesinin, açıklıkla kanıtlanabilmesi ve öğrenilen bilgilerin aktarılmasının güç olabildiği bir platformdur. Beden eğitimi daha değerli görülen akademik dersler için sık sık ötekileştirilirken, beden eğitimi dersinin kendi akademik ve entelektüel değeri çoğu zaman gözden kaçmak ve unutulmaktadır.

beden eğitimi dersinin faydaları
beden eğitimi dersinin faydaları, credit:27707/pixabay

Beden eğitimi dersinin faydaları

Beden eğitimi, spor ve fiziksel kültürün her bir öğesi, kendisine has anlamlı ve özel bir platform sunar. Bunların içinde de öğrenciler sayısız bütünsel öğrenme fırsatları keşfedebilmektedir. Örneğin spordaki tartışmalı etik konular öğretmenlere, eleştirel düşünme ve sebep sonuç ilişkisi kurabilecekleri bir dizi eğitimsel tartışma fırsatı sunabilir.
Yakın zamanda üstünde çalıştığımız spor monografisi ile ( tek konu incelemesi), öğrencileri işbirliği yapmaya, sporun onlar için ne anlama geldiğini, fikirlerini ve deneyimleri paylaşmaya davet ettik. Projemize, öğretmenleri tarafından desteklenen ilkokul ve ortaokul öğrencileri de dahil olmak üzere her kademeden öğrenciler dahil edildi.

beden eğitimi dersinin faydaları
beden eğitimi dersinin faydaları,credit: SylwiaAptacy/pixabay

Öğrencilerin yazılı katılım gösterdikleri proje, öğrencilere verilen okul ödülleriyle sınırlı kalmadı. Geleneksel beden eğitimi dersinin aksine çalışmaları onların üstünde okulları tarafından da kabul gören ve takdir edilen entelektüel bir katılımın öğrenme sürecinin derin bir izini bıraktı. Beden eğitimi müfredatta diğer alanlarla uyum ve işbirliği içinde, iddiasını yazılı bir şekilde destekleyerek daha değerli bir eğitsel alan olduğunu gösterme fırsatı bulmuştur. Çalışmaya katılım gösteren öğrencilerin yazılı çalışmaları şuanda Central Lancashire Üniversitesinde öğrencilere öğretilmek üzere kullanılmaktadır.
Özellikle ortaokullardaki revize edilmesi gereken beden eğitimi eğiliminin düşmesine dikkat etmek gerekmektedir.

Beden eğitimi dersinin rolü

Beden eğitiminin eğitim sistemindeki yeri belirsizliğini korumaktadır. Ancak beden eğitiminin kolay uyum sağlayan öğrenme yöntemlerini ve karşılıklı müfredatsal ilişkileri güçlendirecek birçok fırsat olduğuna şüphe yoktur. Örneğin yakın zamanda yapılan başka bir projede, bisiklete binme ile kavramsal öğrenme arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Yine buna benzer yapılan başka bir çalışmada ise basit bir çadır kurma etkinliği ile eğitim müfredatının tüm öğrenme alanlarının fiziksel yönleri keşfedildi. Beden eğitimi dersi, daha kapsayıcı bir akademik müfredatın oluşturulmasında önemli bir role sahip olabilir. Ancak, ne yazık ki ya hafife alınmakta ya da bir şeyler tamamen gözden kaçmaktadır. Yukarıda belirtilen aktiviteler gibi yapılacak etkinlikler beden eğitimi dersinin potansiyelini arttıracak ve öğrencilere takip etmeleri gereken eğitsel ve bütünsel bir konu verecektir.

Kaynak:  “Physical Education is just as important as any other school subject” Yazarlar: Clive Palmer<https://theconversation.com/physical-education-is-just-as-important-as-any-other-school-subject-103187> 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.