Doğal Afetlere Karşı Kodlayacağız! Call for Code Başladı!

0
156
doğal afetlere karşı
doğal afetlere karşı kodlayacağoz

Doğal afetlere karşı kodlayacağız

Doğal afetlere karşı kodlayacağız. Evet yanlış duymadınız. Doğal afetlere karşı kodlayacağız. David Clark Cause önderliğinde IBM,  Linux ve Angelhack gibi dünya devleri sponsorluğunda dünyada yaşanan doğal afetlere karşı bir önlem alınması ve kötü sonuçlarını minimum seviyeye indirme amacıyla düzenlenen CFC “call for code” yani Kod Çağrısı isimli uygulama yarışması için başvurular başladı. IBM, callforcode.org ve David Clark Cause resmi sayfalarından ulaşılabilecek yarışma başvuruları için başvuru ekranı 18 Haziran 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında açık olacak. CFC Küresel yarışmasının birincisine 200 bin dolar ödül verilecek olup yarı finalistlerin her ikisi de 25’ er bin dolar ile ödüllendirilecek. 

Ayrıca yarışmanın birincisi Linux tarafından uzun dönemli bir açık kaynak kod projesi için destek alacak. Yarışma için başvuruda bulanan katılımcılar yarışma boyunca çeşitli IBM ve Watson teknolojilerine bulut hizmetleri de dâhil erişim izinleri olacak. Yarışmaya kaydolan katılımcılar tüm dünyada Dubai, Londra ve San Francisco gibi 50 farklı şehirde düzenlenecek olan yazılım yarışmalarına da katılmaları teşvik edilecek.

kod çağırısı yarışması
Credit: Comfreak/ pixabay

CFC Kod Çağırısı Yarışmasının amacı nedir?

Yapılan resmi duyuruda; Yaşanan doğal afetlere karşı olumsuz sonuçları ile mücadele etmek günümüz dünyasının uğraşmak zorunda kaldığı en büyük problemlerden biri olduğu belirtiliyor. Yaşanan son on yıllık döneme bakıldığında doğal felaketlerden en çok etkilenilen yılları yaşadığımızı, iklimsel hava olaylarının önlenemeyeceği ancak bu hava olaylarının sonuçlarının her zaman katastrofik trajedilerle yani felaketle sonuçlanmak zorunda olmadıkları belirtilen duyuruda bu nedenle böyle bir yarışma düzenleme kararı alındığı ve bu yarışmanın bu yıl ile sınırlı olmayacağı söyleniyor. Duyuruda yine bu amaçla yola çıkacak tüm yazılımcılar ve tasarımcıları küresel problemleri kalıcı çözümlerle azaltacak yazılım çözümleri için yarışmaya davet ediyor.

doğal afetlere karşı
Credit: 12019/pixabay

CFC Kod Çağırısı yarışmasının kapsamı nedir?

Kod Çağrısı küresel ödülü, tüm dünyada doğal afetlere karşı etkin bir şekilde kullanılabilecek bir uygulama geliştirebilen takıma verilecek. Geliştirilebilecek potansiyel çözümler arasında;

 • Eczaneleri tükenmekte olan antibiyotik, insülin, şişe su ve aşılarla ilgili zamanında uyaran,
 • İklimsel değişiklikleri analiz ederek toplulukları yaklaşan doğal felaketlerle ilgili nasıl hazırlanmalarını gerektiğiyle ilgili eğiten,
 • Görsel tanılama sistemlerini kullanarak sismik bir olayın etkisini değerlendirip, sığınakların daha iyi hazırlanabilmesi için daha fazla zaman kazandırabilen,
 • Etkinliği ve güvenirliği Blockchain yani blok zinciri teknolojisi kullanarak arttırabilen,
 • Tanılama yapabilen hareket kabiliyetini kaybetmiş, özel ilgi gereken insanlara yardım edebilen olması potansiyel çözümler arasında geliştirilecek uygulamalar için ancak duyuruda uygulamanın kapsamanın bunlarla sınırlı olmak zorunda olmadığının altı çiziliyor.

Kod Çağırısı Yarışma Takvimi:

24 Mayıs, 2018

Ön kayıtların AngelHack tarafından desteklenen yarışma platformu üzerinden alınması

18 Haziran, 2018

Katılım anlaşmasının onaylanması ile kodlama başlıyor. Bu süreçte IBM tarafından katılımcıların soruları cevaplanarak, takımlara yarışma hakkında daha detaylı bilgilendirmeler yapılacak.

31 Ağustos, 2018

Başvuruların son günü. Bütün Başvurular 31 Ağustos, 2018 saat gece 23.59’ a kadar alınmış olacak.

17 Eylül, 2018

Yarı finalistler seçilecek

24 Eylül, 2018

Yarışmanın kazananı son 3 takımın seçileceği panel gerçekleşecek.

13 Ekim, 2018

Kod Çağrısı küresel ödülünün kazananın düzenlenen bir yardım konserinde duyurusu yapılacak.

Kod Çağırısı yarışmasının kuralları nelerdir?

 • Bütün başvurular ve süreç IBM bulut üzerinden yapılmak zorunda
 • Tüm başvurularda en az 5 IBM bulut servisi kullanılmak zorunda
 • Takımlar 5 kişiye kadar kurulabilip, her bir yarışmacı en az 18 yaşında olmalı,
 • Takımlar yarışma katılım anlaşmasını imzalamalı
 • Bir katılımcı bir den fazla takımda görev alamaz,
 • Başvurular 31 Ağustosta kapandıktan sonra bir kod ön incelemesine tabi tutulacaklar.
 • Projelerde araştırmaları reddedilenlerin hakları katılımcı anlaşmasında belirlenecek.

Görüldüğü gibi katılım süreci ağır ve zor gibi görünse de aslına çok büyük dünya devleri tarafından hem teknoloji anlamında hem de takım anlamında destek alacağınızı düşünürseniz denemeye derim. Eğer kod bilginiz ve katılacak takım arkadaşlarınız varsa bir şansınızı deneyin derim.  Bu konuyla ilgili katılımcılara destek olunması amacıyla bazı ülkelerde destek birimleri oluşturulmuş. Destek ülke bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

1- https://davidclarkcause.com/project/call-for-code/

2-https://developer.ibm.com/callforcode/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.