Dünyanın En Cool Robotları Listesi – robotikpedia

0
68
dünyanın en cool robotları
dünyanın en cool robotları

Robotikpedia olarak, geçtiğimiz 2018 yılının en yenilikçi ve havalı robotlarını sizler için seçerek, Dünyanın En Cool Robotları Listesi 2018 yazımızı hazırladık. İşte çok özel ayrıntılarla:

Dünyanın En Cool Robotları Listesi 2018-robotikpedia

1. Atlas – Boston Dynamics

Listemize ilk sıradan, uzun yıllardır yaptıkları robotlar ile sosyal medyadan düşmeyen, robotik uzmanlarınca çok yakından takip edilen Boston Dynamics ile başlıyoruz. Atlas robotu, robot hayranlarını etkileyici fiziği ve inanılmaz manevra kabiliyetiyle bu yılda etkilemeye devam etti. Geliştiriciler tarafından en son yayınlanan videoda Atlas artık ters salto da yapabiliyordu. Atlasın bu kadar çok sevilmesi ve popüler olmasının bir nedenini de robotikpedia olarak fiziksel görünümüne bağlıyoruz. Sert ve güçlü görünümü ile Terminatörün ilkel sayılabilecek atalarını andıran Atlas robotu, belki de akıllara yerleşen yapay zeka ve tekillik gibi kıyamet senaryolarının fiziksel bir yansıması olarak bu kadar çok ilgi görüyor. Dünyanın en cool robotları listesi içindeki birinciliğini sonuna kadar hak ediyor.

2. Sentor- İtalya Teknoloji Esntitüsü

Listemizde ikinci sıraya, birer arama kurtarma robotu olarak geliştirilen sentör robotunu koyduk. Yine etkileyici antik çağ görünümü ile karşımıza çıkan sentör robotu, fiziksel görünümünü ve adını ve görünümlerini Homeros’ un İlyada destanınındaki mitolojik kaharamlardan alıyor. Baş ve kolları ile birer insanı andıran, ancak vucüdunun geri kalanı bir atı andıran sentor robotu acil durum felaket senaroları için geliştirilmektedir. 4 Bacak ve 2 kol ile oldukça ürkütücü bir görünüme sahip olan bu robotların arama-kurtarma çalışmalarının ruhuna biraz ters düştüğünün farkındayız.

Görünümleri ile daha çok ara, bul ve yok et çalışmalarının bir parçası olacakmış gibi görünen sentor robotunun fiziksel görünümüne yine de aldanmamak lazım. Bildiğimiz üzere arama kurtarma çalışmları genelde sel ve deprem fibi en kötü senaryoların yaşanabileceği durumlarda yapılmaktadır. Dolayısı ile fiziksel koşulların çetin ve yorucu olacağı kesindir. Sentor robotu bu zor fiziksel şartlarda görevini tamamlayabilmek ve hayat kurtarmak üzere tasarlanmıştır. Bu da neden 4 bocak ve 2 kola sahip olduğunu basitçe açıklamaya yeterli bir sebeptir.

3. L2TOR- 2020 Horizon –Koç Üniversitesi

Listemizde üçüncü sırayı bir eğitim robotu olan L2TOR ya da diğer adıyla El Tutor robot ingilizce öğretmeni alıyor. Bir avrupa programı olan 2020 Horizon çerçevesinde geliştirilen robot, içinde ülkemizden de Koç Üniversitesinin yer aldığı, Plymouth Üniversitesi ve Bielefeld Üniversitesi gibi dünyadan birçok büyük üniversitenin bir araya gelerek oluşturduğu özel bir ekip çalışması ile gerçekleştirilen oldukça iddialı bir proje. Görünümü ile Atlas ve Sentor robotunun aksine oldukça uysal ve sevimli görünen bu L2TOR robotumuz, eğitim ortamları ve çocuklar için özel olarak tasarlanmaktadır. Temel işlevi çocuklara yabancı dil eğitiminde destek vazifesi olmak olarak gösterilen robotun özellikle okul öncesi eğitiminde bir çığır açması bekleniyor. Robotumuzun bir diğer lakabı da robot ingilizce öğretmenidir. Robot ingilizce öğretmeni L2TOR ile ilgili olarak ülkemiz için güzel haber ise, projeye katılım gösteren Koç Üniversitesi sayesinde El Tutor robotunun ülkemizde de İngilizce-Türkçe dil eğitimi verebilecek şekilde programlanıyor olması. Katkılarından dolayı Koç Üniversitesi araştırmacılarına buradan teşekkür ediyoruz.

4. Robot Çita 3- M.I.T. (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)

Dünyanın en cool robotları listesi içerisinde dördüncü sırayı alan robotumuz tabiki MIT’ den geliyor. Robot Çita 3 geliştirilen bu yılki özelliği dünyanın en hızlı koşam 4 ayaklı robotu olma ünvanını elinde bulunduruyor. Ancak hızlı olması onu ilginç yapan tek özelliği değil. Robot Çita 3 aynı zamanda Kör Robot diye de anılıyor. Bunun sebebi robotun gerçekten kör olması. Evet doğru okudunuz. Robot Çita 3 herhangi bir görsel sensör ve kameraya sahip değil. Tüm hareketlerini “Blind Locomotion- Kör Yürüyüş” adı verilen, sadece dokunarak veri elde ettiği bir sistemle sağlıyor. Evet biliyorum, akla yine tehlikeli robotların, insanları avladığı bir yapay zeka dünyası geliyor. Ama bunu unutalım ve sıradaki sevimli robotlarımıza bakalım.

5. Asimo- Honda

Yıllardır tüm dünyada çocukların sevgisini kazanan ve dünyanın en gelişmiş insansı robotu olma ünvanını elinde barındıran Asimo dünyanın en cool robotlar listesi sıralamasına 5.sıradan giriyor. Bunun sebebi ise geçtiğimiz yıl Hondo tarafından yapılan açıklamayla Asimo’ ya veda edileceği duyurusunun yapılması oldu. Honda temsilcilerinin 2018 yılında Fransız haber ajansı AFP’ ye yaptıkları açıklamaya göre; Honda yeni robotlar geliştirmeye devam edecek ancak artık Asimo ismi kullanılmayacak. Bu açıklama aslında şu anlama geliyor “ Evet aynı teknoloji ve ekip ile robotlar geliştirmeye devam edeceğiz ancak isimleri ve görünümleri biraz artık biraz daha havalı olacak” Bu tabiki bir yorum. Asimo yıllardır robotik teknolojinin zirvesinde yer almaktadır. Bu özelliklere zaten sahipti. Oldukça havalı ve zekiydi. Ancak son yıllarda Boston Dynamics ve M.I.T. gibi rakiplerin devreye girmesiyle daha çevik ve güçlü robotların popüleritelerinin arttığı da bir gerçek. Sanırım bunu gören Honda yetkilileri de bir değişim zamanı geldiğini fark etmiş olmalılar ki böyle bir kararla karşımıza çıkıyorlar. Her ne olursa olsun, Asimo tüm robotik tarihine damgasını vurmuş büyük bir ikon olarak kalplerde yaşamaya devam edecek.

6. ANYmal – ANYbotics

Sırada dünyanın en cool robotları listesinde yine beğeneceğiniz, bu sene oldukça ilgi gören başka bir robotumuz ANYmal var. ANYbotics tarafından geliştirilen robotumuz dünyaca ünlü elektrik dağıtım şirketi Tenne T tarafından kuzey denizi sularında kullanılmak üzere tasarlandı. Açık denizlerde göreve başlayan ilk dört ayaklı robotumuz ANYmal le tehlikeli sularda faliyet gösteren dev enerji platformlarının artık daha güvenli olması bekleniyor. Bu büyük platformların bakım ve onarım işlerine yardımcı olması için tasarlanan robotumuz, teknik sorun ve arızaları oluşmadan önce zamanında tespit edebiliyor. Görünümü de oldukça havalı olan robot ANYmal bu yıl ki ilk robotikpedia dünyanın en cool robotları listesinde 6.sırada yer almayı hak ediyor. ANYmal robotunun bu sene Avustralya Brisbane’ de ICRA 2018 (Uluslararası robotik ve otomasyon fuarı) konferansında Silikon Valley Robotics tarafından sponsor olunan ve düzenlen yarışmada birinci olduğunu da unutmamak gerek.

7. Stickman- Walt Disney

Robotikpedia Dünyanın En Cool Robotları listemize girmeyi başaran bir diğer robotumuz da, Walt Disney geliştiricileri tarafından tasarlanan diğer adıyla akrobat robot olarak da tanılan Stickman. Hollywood yapımlarında gün geçtikçe artan aksiyon oranı, yetenekli dublör ihtiyacını gün geçtikçe arttırmaktadır. Artan dublör sayısı beraberinde artan iş kazaları sorunu da yanında getirdi. Hem iş güvenliği hem de aksiyon yapımların verimliliğini arttırmak amacıyla işe soyunan Walt Disney akrobat robot Stickman ile gelecekte sektörel alanda büyük bir avantaj elde etmeyi planlıyor.

8. Erica- Kyota Üniversitesi/ Osoka Üniversitesi

Kyoto üniversitesi son zamanlarda robotik alanda imza attığı projelerle M.I.T.’ ye rakip olma yolunda büyük adımlar atmaya devam ediyor. Robotikpedia dünyanın en cool robotları listesi içerisinde 8.sıraya yerleştirdiğimiz Robot Erica insansı robotlar arasında deyim yerindeyse sohbetiyle ön plana çıkan tek robot diyebiliriz. Kyoto ve Osaka ile ATR geliştiricileri tarafından ortak kurulan bir ekip tarafından geliştirilen Erika için güzel bir sohbet her şey. Erica robotu, insansı mimik ve tepkileri taklit ederek, sohbetin doğal bir havada geçmesini sağlıyor. Bu yönüyle büyük farklar yaratan ekip, bu işin hakkını veriyor.

9.Robot De Niro –Imperial College London

Londra Emperyal Koleji tarafından geliştirilen De Niro robotu da Robotikpedia dünyanın en cool robotları listesi içerisine girmeyi başaran robotlar arasında. Robot De Niro, karşılıklı iş birliğine ve iletişime çok önem veriyor. Özellikle fiziksel olarak nesne kontrolü ve yüz tanıma gibi özellikler ev ve hastanelerde görev alabilecek robotumuz, bakıma muhtaç kişilere yardımcı olabilme amacıyla tasarlanmış.

10. Cimon/ NASA

Dünyanın en cool robotları listesi içerisinde açık denizlerden, felaket bölgelerine, evlerimizin içinden çocuklarımızın okullarına kadar çok sayıda cool robota yer verdik. Listemizin sonuna geldiğimizde 10 numaralı robotumuz bu sefer uzaydan geliyor. Uzay istasyonlarında çalışan astronotlara yardımcı olmak amacıyla tasarlanan robot Cimon aynı zamanda uzayda uçan ilk yapay zeka olarak da tanınıyor. Oldukça sevimli yüzü dikkatleri çeken robotumuz oldukça iyi sohbet edebilme yeteneğine sahip. Dünyadan, evlerinden uzak her türlü zorlukla baş etmek zorunda kalan astronotların en büyük yardımcılarının robotlar olacağını düşünürsek Cimon gibi robotların NASA için ne kadar önemli olduğunu anlamak zor değil.

Bir sonraki listemiz Dünyanın En Cool Robotları listesi 2019, 2020 yılı Ocak ayı içerisinde robotikpedia tarafından yayınlanacaktır.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Yazar: Mahir Barut

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.