Düşünüyorum öyleyse kodluyorum

0
55
düşünüyorum öyleyse kodluyorum
düşünüyorum öyleyse kodluyorum

Düşünüyorum öyleyse kodluyorum

Düşünüyorum öyleyse kodluyorum. Jessy Lin, Bilgisasayar Mühendisliği ve Felsefe üzerine çift diplomalı bir programcı. Hayali, bir MIT mezunu olarak yapay zekayı, insanoğluyla en üst seviyede etkileşime geçirebilmek. İlham kaynağı, felsefe.

Birçoğumuz için üç boyutlu yazıcıdan çıkmış bir kaplumbağa, dört ayağıyla, desenli derisi ve kabuğuyla tam bir kaplumbağa gibi görünür. Ancak, onu özel bir bilgisayara belirli bir yönüyle gösterdiğinizde, o nesne artık bir kaplumbağa değildir- o, artık bir silahtır. Bunun gibi yapay zekayı aldatabilecek nesnelere ya da görsellere uyumsuz örnekler denir. Bilgisayar bilimleri ve felsefede kıdemli bir uzman olan Jessy Lin, bunun ciddi problemlere yol açabileceğini söylüyor. Örneğin yapay zekayı şaşırtacak bu çeşit aldatmalar özellikle sürücüsüz arabalar, yüz tanıma sistemleri ve benzeri birçok uygulamada büyük bir hata potansiyeline sahiptir.

Jessy ve MIT’ den birkaç öğrenci kendi aralarında LabSix ismi koydukları bir araştırma grubu kurarak, bunların üzerinde durulması gereken sorunlar olduğunu göstermek için, kaplumbağanın bir tüfek olarak tanımlanması gibi gerçek dünya şartlarındaki bu uyumsuz yapay zeka örneklerini yaratıyorlar.

Lin’ nin hayatından

Lin aynı zaman da doktorların, mültecilerin tıbbi kayıtlarına bir kare kod üzerinden ulaşabilmelerini sağlayan Sajal isimli bir proje üzerinde çalışıyor

Mülteciler için geliştirilen bu “mobil sağlık pasaportu” projesi, Vatican tarafından düzenlenen bir yazılım yarışması olan Vhacks’ de ortaya çıktı. Toplum için faydalı bir şeyler yapabilme arzusu, Lin için yazılım yarışmalarında geçirdiği öğrencilik günlerinden bugüne dek sürmüş.

Lin: “Bu benim için her zaman içimde yaşattığım bir değerdi. İki konu hakkında her zaman hassas oldum. Birincisi, dünyaya sunduğumuz teknolojinin etkisi, ikicisi ise bilgisayar mühendisleri olarak en iyisini yapabilmek için yeteneklerimizi nasıl kullanacağımızdı.”

Felsefe ile daha net düşünme

Lin, Yapay zekanın bilgisayar bilimleri alanındaki en önemli ilgi alanlarından biri olduğunu söylüyor. Bu nedenle şuanda insan ve makine öğrenmelerinin sayısal modellerini gösteren, Profesör Josh Tenenbaum’ un Kompitasyonel Bilişsel Bilim grubunda çalışıyor. Lin, diğer uzmanlık alanı olanı felsefe ile bu işine göründüğünden çok daha yakın olduğunu şu sözleriyle açıklıyor: “Yapay zeka ve  dil öğrenmesi üzerine temellerini felsefeden alan birçok fikir var. Zihin nasıl çalışıyor? Dünyadaki olaylar hakkında nasıl sebep sonuç ilişkisi kuruyoruz? Kavramlar nelerdir? Tüm bunların geçekten ilginç ve soyut düşünceler olduğunu hissediyorum ve şaşırtıcı bir şekilde benim daha iyi düşünmeme yardım ediyorlar.”

Lin, üniversiteye başladığı ilk yıl felsefe hakkında pek fazla bir şey bilmediğini  ancak aldığı ilk yıl derslerini çok beğendiğini, sonrasında bir yıl daha aldığını ve ardından bir yıl daha aldığını belirtiyor. Yardımcı alan olarak başladığı felsefenin artık bir bağımlısı olarak bu alanın ara branşında uzmanlaşarak mezun olmayı başarmıştı.

Lin, düşünüyorum öyleyse kodluyorum üzerine düşüncesini  şu sözlerle açıklıyor: “Felsefe, dünya hakkındaki genel düşüncelerimi yapılandırmama ve her şey hakkında daha açık düşünebilmeme yardım etti.”

Yapay zeka etiği ve genel ahlak üzerine, disiplinler arası bir sınıf içinde, bilgisayar bilimleri alanında çalışmayan insanların perspektifi ile işbirliği yapmanın önemini anladı. Lin, bu bakış açılarını yazmaktansa, teknolojinin içinden biri olarak, diğer disiplinlerdeki insanların söylemeleri gerekenler meseleleri dinleyen ve farklı bakış açılarına sahip olabilen biri olmak istiyor.

Bilgisayarlara konuşmayı öğretme

Bilgisayarlar dilleri, insanların öğrendiği şekilde öğrenmiyor. En azından şimdilik değil. Ancak Lin, birçok bilim adamı gibi Tenenbaum Laboratuvarında bunu değiştirmek için çalışıyor.

Bazı hipotezlere göre, insanlar sözcükleri duydukların, önce onları kafalarında kendi kendilerine söyleyerek bir anlam çıkarmaya çalışırlar. Bazı bilgisayar modelleri, tek bir sözcük içinde duyulan seslerin yeniden seslendirilmesi de dahil zihnimizde geçtiği düşünülen bu süreci yeniden yaratmayı hedefliyor.

Bu “üretken” modeller, insanların dil öğrenimlerine dair bazı yönleri taklit edebiliyorlar ancak onların gerçek dünyada çok da kullanışlı olmamalarına neden olan bazı engeller var. Öte yandan, yapay zeka sistemleri, ses tanıma sistemleri ile büyük başarı gösteren, devasal boyutlarda daha setleri zerinde geliştirilen nöral ağlar olarak bilinmektedir. Lin, bu iki farklı modelin güçlü yanlarını birleştirmek istediği, çocuklarda dil öğrenimi gibi birkaç farklı proje üzere üzerinde çalışıyor. Lin, bu ve bunun gibi araştırmaların bir gün eninde sonunda, makinelerin insanların konuşabildiği gibi daha esnek bir yapıda konuşabileceklerine çok büyük katkılarının olacağına inanıyor.

Yazılım yarışmaları ve hobiler

Lin bilgisayar bilimlerine olan büyük arzusunu ilk kez, New York, Long Island’ da Great Neck North yüksek okulunda, yazılım yarışmaları için bilgisayar programları geliştirerek geçirdiği gecelerde keşfetti.

Lin,  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından organize edilen HackMIT yazılım yarışmalarında önemli bir rolü oluştu.  Diğer aktivitlerle birlikte organizasyona 2015 yılından 2017 yılına kadar büyük yardımları dokundu. 2016 yılında organizasyonun işbirliği ve sponsorluk departmanına müdürlük yaptı.

Jessy Lin: “Hayatı boyunca MIT’ ye gelmenin hayalini kuran o insanlardan biriydim.” Lin, bu hayalinin gerçekleşmesin, anne ve babası ile iki kız kardeşinin onu hep destekleyerek, çok büyük bir rol oynadıklarını ifade ediyor. Ancak yapay zekaya olan ilgisinin genetik bir merak olmadığını da gülerek ekliyor. Lin: “Annemin kendine ait bir işi var. Babam ise bir avukat. Öyleyse nereden çıktı bu bilgisayar bilimlerine olan merak diyebilirsiniz.”

Son yıllarda ise Lin, bilgisayar bilimlerinden becerilerini farklı yönlerde de kullanmaya başladı. Yüksek okuldayken, hem New York Üniversitesinde hem de Colombia Üniversitesinde staj yaptı. 2018 yılında bağımsız olarak yaptığı işler arasında bir arkadaşının kripto para üzerine kurduğu bir teknoloji girişim firmasında güvenlik üzerine çalışmak oldu. 2018 yazında buna ek olarak Google NYC’ de (New York Şehri) doğal dil takımında çalıştı. Araştırma takımı, bir makinelere daha uzun süreli bellek kapasite verebilecek çeşitli bellek mekanizmaları üzerinde çalışıyordu.

düşünüyorum öyleyse kodluyorum
düşünüyorum öyleyse kodluyorum, credit: mitedu

Lin şuanda, Sequoia Capital (Silikon vadisinde faaliyet gösteren bir yatırım şirketi) için kampüs içinde girişimciliği desteleyen bir kampüs temsilcisi olarak çalışmaktadır. Lin, öğrencilerin ilk uyum yıllarında, projelerini geliştirdikleri, enerjik bir yurt kültürü olan doğu kampüsü içinde yaşamaktan mutluluk duyuyor.

Jessy Lin, MIT’ den mezun olduktan sonraki geleceğini şu şekilde özetliyor: “Sanırım geleceğim, yapay zekanın nasıl hem son derece zeki olabileceğini hem de insanoğluyla daha iyi bir etkileşim kurabileceğini anlamaya çalışmakla geçecek.”

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere..

Kaynak: mitedu “I think, therefore I code” Yazar: Gina Vitale.  <http://news.mit.edu/2018/student-jessy-lin-computer-science-philosophy-1116>, Düşünüyorum öyleyse kodluyorum.

Robotikpedia robot haberleri, robotik haberler, yapay zeka.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.