Gebelikte yapay zeka kullanımı ve geleceği

0
77
gebelikte yapay zeka
yapay zeka doğum desteği

Gebelikte yapay zeka kullanımı

Gebelikte yapay zeka kullanımı ne kadar mümkün olabilir? Yapay zeka doğum desteği nedir? Yapay zeka doğum uzmanları, anneler ve bebeklerine ne kadar yardımcı olabilir?

İnsanoğlu bir şemsiyeye ihtiyacı olup olmadığını anlamak için gökyüzüne bakmak yerine, bunu Alexa gibi sanal asistanlara sormayı gün geçtikçe daha çok tercih ediyor. Bunu yapmakta pek haksız da sayılmazlar. Yapay zeka, astrofizik verilerilerinden tutun da tümörlerin tespitine ya da hamileliğe kadar büyüklerimizin eski zamanlarda elde edemedikleri  kadar çok bilgiye çok kısa sürede ulaşarak analiz edebilen oldukça güçlü araçlara sahiptir. Peki yapay zekanın hayatımızda açabileceği yenilikler arasındaki bir sonraki kapı ne olabilir?

Yapay zekanın en popüler alt başlıklarından biri,  makinelerin açık bir şekilde programlanmadan bir görevi kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayan “makine öğrenmesi” başlığıdır. Bu makine becerisi, büyük miktarlarda veri yığınları arasındaki ilişkileri keşfetme becerileri sağlaya gelişmiş algoritmalar sayesinde gerçekleşir.

Bir yapay zeka sisteminin sürekli olarak, anne ve cenine ait nefes alış verişleri, kalp atış hızı ve kan basıncı gibi biyolojik uyarıları okuduğunu ve tüm gebelik sırasınca kritik olan psikolojik tepkiler ile duygusal davranışları güvenilir bir şekilde tanımlayabildiğini hayal edelim.

Bu şekilde gebelikte yapay zeka kullanımı ile geliştirilecek sistemler gün ve gün hangi örnek davranış modellerinin hangi sonuç ile daha net ve doğru bir şekilde eşleşeceğine karar vermede ustalaşacaktır. Peki böyle bir yapay zeka gebe anneye gün içerisinde dakika dakika neler yaparak, hangi seviyede bir güç harcaması gerektiğini, hatta doğum günü sezeryan mı yoksa normal doğum mu yapması gerektiğini söyleyebilir mi?

Belki de gebelikte yapay zeka kullanımı desteği ile, kimi tavsiyeler sonucu gelen gereksiz müdahaleleri ve anne ölümlerini azaltabilirdi. Bu çeşit istenmeyen müdahaleleri indirmek için yapay zekadaki gelişmelerin oldukça ümit verici olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı insanlar, bu çeşit bir yapay zeka doğum desteği için birçok hayat kurtaracağını ve büyük bir vergi kazancı getireceğini söyleyerek bunu şiddetle destekleyecektir. Bazı insanlar ise  düşüncesini bile korkunç bulacak. Dahası bütün bunların doğum sırasındaki insan eşliğinin, ebelik ve doğum becerilerinin kaybolacağını iddia edeceklerdir.

Gebelikte yapay zeka kullanımı hakkında Gerçek ve kurgular

Fakat gebelikte yapay zeka desteği için gerekli teknolojiye ne kadar yakınız daha da önemlisi bunun gerçekten faydalı bir uygulama olup olmayacağını biliyor muyuz?

Aslında MIT’ den bir grup araştırmacı, doğum odasında yardımcı olabilecek yapay zekalı bir robotu çoktan geliştirdi.  Yaptıkları çalışmalarda robotun tavsiyelerinin %90’ nını kabul edilebilir buldular ve hataların sayısı ise robotun orada bulunmadığı zamanlar ile neredeyse aynı çıktı. Bu çalışmaların sonucunda ise doğum ve gebelikte yapay zeka kullanımı için güvenli ve oldukça etkin olduğunu kabul edildi.

Bununla beraber bu çalışma başka bir soruyu da beraberinde getiriyor. Eğer teknoloji, insan uygulamasından daha iyi bir sonuç alamıyorsa onu kullanmanın ne gereği var? Mesela insanlar makinelerin algılayamadığı bir dizi hassas ip ucunu seçebiliyorlar. Örneğin; BEBEK adı verilen klinik bir deney; gebelikte yapay zeka kullanımı ve yapay zeka doğum desteği ile ilgili bazı sonuçlar ortaya koydu. Yapılan deneye göre, ebe ve sürekli olarak elektronik cenin takibi yapan doğum uzmanlarının kararlarında etkili olmak için tasarlanan yapay zeka doğum desteğinin, uzman doktorların elde ettikleri sonuçlarla kıyaslandığında klinik düzeyde sonuçlarda bir ilerleme yani artı bir faydasının olmadığı görülmüştür.

Bu nedenle yapay zeka doğum desteği için hastanelerin doğum birimlerine girmek için vakit biraz erken diyebiliriz.  Ancak bunu tamamen görmezden de gelemeyiz. Çünkü gebelikte yapay zeka kullanımının gerçek bir potansiyelinin olduğu kesindir. Bu potansiyel ve şuanda var olan çalışmalara baktığımızda ise bunun fantastik birer hayal olmaktan öte yakın gelecekte gerçekleşmesi muhtemelen senaryolar arasında durduğunu görmekteyiz.

Duygusal destek ve gebelikte yapay zeka

Ancak doğum dediğimiz şey, bir yaşamın yani hayatın başlangıcıdır. Bu nedenle doğum; güvenlik ve talepler üzerine yapılan sadece izleme ve ölçüm gerektiren basit bir işten ibaret değildir. Doğum aslında; anne, bebeği, eşi, gebelik ve doğum destekçileri ile sağlık çalışanları arasında geçen etkileşimli ve uzun soluklu bir hikayedir. Dünyadaki birçok kadı  için doğum, ebevenylikleri ve kendi öz saygıları üzerinde büyük bir etkisi olan, en önemli hayat tecrübelerinden birdir

Yakın zamanda yapılan çalışmalar gösteriyor ki duygusal ve psikolojik destek hem anne için hem de bebek için sadece sağlıklı bir doğumu değil aynı zamanda doğum sonrası uzun bir dönemi de önemli ölçülerde etkiliyor. Günümüz yapay zeka sistemlerinin son güncellemelerine baktığımızda ise insan duygularını anlamada ve insanlarla sohbet etmekte pek becerikli oldukları söylenemez.

Bizler ölçümlerinizi ve kayıtlarımızı doğumdaki insan etkileşimi rolünün üzerine koydukça, geliştirdiğimiz teknolojik araçların daha çok sevdalısı olmaktayız. Bu da birçok alanda insanoğlu için önem arz eden bakış açılarımızı bir gün kaybedebileceğimiz riskini beraberinde getirmektedir. Aslında doğum işlemlerini Alexa sitili bir doğum yardımcısı ara yüzüne çevirmeyi oldukça kolaylaştırdık.

Gebelikte yapay zeka geleceği

Peki, bir gün yapay zeka o kadar zeki olursa, bebeklere ve kadınlara ne olacak? Yapay zeka doğum desteği, son karar verici olmak yerine  doğum uzmanları ve doğum yapan kadınlara beceri ve yetenekleri ile sadece destek olmak için kullanıldıklarında oldukça faydalı olabilirler. Bu şekilde hem anneler için hem de bebekleri için en güvenli ve en iyi doğum öncesi ve sonrası tecrübelerini yaşatabilirler.

Yeni kaybettiğimiz ünlü fizikçi Stephen Hawking ve teknoloji dehası Elon Musk’ ın tekrar ve tekrar yaptıkları yapay zekanın gelecekteki risklerinin aslında görüldüğü gibi çok da büyük bir önemi yok. Çünkü önümüzde halen uzun ve çetin bir yol var. Unutmamak gerekir ki sel olan akan bir nehrin önünde durmanız çok zordur. Ancak onun aktığı yönü, o her şeyi yok etmeden önce insanlığın faydasına olacak bir istikamette yeniden belirleyebilme şansımız halen vardır.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak: techxplore “Could AI take control of human birth? Yazarlar: via Anastasia Topalidou And Soo Downe, <https://techxplore.com/news/2018-12-ai-human-birth.html>

Robot haberleri, robotik haberler, gebelikte yapay zeka kullanımı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.