Mars rüzgarları kapımızda! InSight uzay aracından ilk ses ve görüntüler

0
70
mars rüzgarı
Mars rüzgarları

InSight uzay aracı ile işte Mars Rüzgarları

Artık Mars’ ı dinliyoruz. Mars rüzgarları InSight uzay aracının kaydettiği ses kayıtları sayesinde artık dünyadan dinlenebiliyor. İnsanoğlu olarak tarihte ilk kez başka bir gezegenin doğasına ait bir tabiat olayının sesinin dinleyebiliyoruz. Mars rüzgarları… Adına henüz şarkılar, şiirler yazılıp çizilmedi ancak şimdiden tüm dünyanın kalbine bir yerlerden dokunmayı ve insanoğlunu yeniden heyecanlandırmayı başardı.

NASA tarafından sismik araştırmalar yaparak, Mars yüzeyinin derinliklerini araştırmak amacıyla gönderilen InSight uzay aracı ilk kez Mars rüzgarlarının sesi ile tanışmamızı sağlayacak kayıtları elde etmeyi başardı.

Meteorolojik sensörler tarafından doğrudan kaydedilen Mars rüzgarları dinle

Sismometre ile kaydedilen Mars Rüzgarları dinle

NASA JPL’ de (Jet Propulsion Laboratory/ Jet Fırlatma Laboratuvarı) InSight araştırmacılarından Bruce Banerdt: “Bu ses kaydını elde etmek tamamen planlanmamış bir sürprizdi. Ancak Mars görevlerimizden biri de Mars yüzeyindeki hareketleri ölçmekti. Bu nedenle doğal olarak, rüzgar akımlarınca meydana gelen hareket ve sesler de bu ölçümlerimize dahil olmuş oldu.”

Mars rüzgarlarının yönü

Mars rüzgarı dinle
Mars rüzgarları,Credits: NASA JPL /Caltech University of Arizona/Imperial College London

InSight sensörleri 1 Aralık 2018 tarihinde saatte 10 ile 15 mil hız arasında estiği tahmin edilen rüzgar tarafından, insight uzay aracınının kanatlarında oluşturulan gürültüyü kaydetti. Rüzgarın yönü kuzeybatıdan güneydoğuya doğru esiyordu. Bu rüzgarlar, roverın iniş yeri olan bölgede sürekli olarak gözlenen rüzgar hortumları ile aynı yönde oluşmaktadır.

Bu Mars rüzgarları, çok hassas 2 sensör tarafından tespit edildi. Bunlardan biri roverın içindeki hava basınç sensörü, diğeri ise roverın güvertesine yerleştirilmiş ve insight uzay aracının robotik kolu ile devreye giren sismometredir.

Bu iki sensör, rüzgarları ölçerken, değişik yöntemler kullanarak kaydettiler. Meteorolojik verileri doğrudan toplayan hava basınç sensörü, APSS’ nin (Yardımcı Yük Sensör Sistemi) bir parçası olarak, havadaki bu rüzgar titreşimlerini direkt olarak kaydetti.

Mars InSight uzay aracı güvertesinden, 4 Aralık 2018

mars rüzgarı dinle
Mars rüzgarları dinle,Credits: NASA/JPL-Caltech

Sismometre ise, insight uzay aracının yaklaşık her biri 2.2 metre uzunluğundaki kanatlarında rüzgar tarafından oluşturulan titreşimleri kaydederek bu veriyi elde etti.

Bu aşama sadece, InSight uzay aracının kendi iç yapısınca oluşan titreşimlerin sismometre tarafından ölçüldüğü bir adımdı. Ancak birkaç hafta içerisinde insight roverın robotik kolu Mars yüzeyinde devreye girerek, tüm sensörler güçlü rüzgarlardan ve ısı değişimlerinden kubbeli bir kalkanla korunmuş olacak.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak: NASA

Robot haberleri, robotik haberler, Mars rüzgarları dinle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.