Matematik dersinde konuşmanın önemi nedir?

0
56
matematik dersinde konuşmanın önemi
matematik dersinde konuşmanın önemi, credit: geralt/pixabay

Matematik dersinde konuşmanın önemi nedir?

Matematik dersinde konuşmanın önemi ve matematik öğrenimine katkıları nelerdir?Okullarda matematiğin nasıl öğretildiğini eleştiren facebook yorumları, test sonuçları, dönem sonu okul karneleri ve çözülemeyen problemleriyle hayatımızın dersi matematik.

Bütün bu tartışmaların arasında, başarı için şart olan etkenler arasında: öğrencilerin matematik ile ilgili konularda sohbet edebilme şansı bulmaları, kendini net olarak öne çıkarmıştır.

matematik dersinde konuşmanın önemi
matematik dersinde konuşmanın önemi, credit:damirbelavic/pixabay

Her ikimizde K 12 düzeyinde (Amerika’da ana sınıfından ve 12.seviyeye kadar- bazı ülkelerde ortaokul olarak bilinen- olan kademeye verilen genel ad) çeşitli matematik alanlarında eğitim araştırmacılarıyız. Çalışmalarımızda; sınıflarımızda matematik dersindeyken sohbet etmenin rolüne, hangi konuşmaların nasıl anlaşılacağına, sohbet etmenin öğrenci öğrenmesini nasıl etkilediğine ve öğretmenlerin matematik sohbetlerini nasıl destekleyeceğine odaklanıyoruz.

matematik dersinde konuşmanın önemi
matematik dersinde konuşmanın önemi, credit: geralt/pixabay

Öğrencilerinizin matematik dersini daha iyi anlamasını sağlamak istiyorsanız, sohbet etmek burada kritik bir rol oynayacak. Sohbete başlamak için başlangıç noktası olarak matematiğin kendisini almak isabetli bir tercih olacaktır.

Matematik dersinde sohbet edebilmek niçin önemli?

Matematik dersinde konuşmanın önemi birçok araştırmayla tekrar ve tekrar vurgulanmıştır. Bazı araştırmacılara ve eğitimcilere göre matematik öğrenmenin anlamı; problemleri hızlı bir şekilde çözebilmek için yöntem ve formülleri biliyor ve kullanıyor olma anlamına gelmektedir. Bazıları verilmiş bir problemi çözmek için çözüm yollarını öğrenmeye öncelik verebilir. Bazıları ise halen; gerçek dünyada karşımıza çıkabilecek problemleri çözebilme yeteneğinin değerine işaret etmektedir.

Aslında bunların hepsine bir bütün olarak bakıldığında, matematik uzmanlığının önemli yönlerini oluşturdukları görülür. Ancak biz, üzerinde çalışılan konuyla ilgili iletişim kurabilmenin de o hedefe ulaşmakla aynı değerde olduğuna inanıyoruz.

matematik dersinde konuşmanın önemi
matematik dersinde konuşmanın önemi, credit: geralt/pixabay

Matematik sohbeti ile kast ettiğimiz; paylaşma, analiz etmek ve matematikten bir anlam çıkarmadır.  Öğrenciler bir problemi çözerken kullandıkları stratejileri tartışabilirler. Yine öğrenciler yaptıkları çalışmanın, getirdikleri çözümlerin arkasındaki nedenleri de açıklayarak, gözlemler yapabilir, sorular yöneltebilir ve belirsizlikleri ortaya koyabilirler.

Öğrenciler için yine çok önemli bir öğrenme etkeni, akranlarını dinlemektir. Birbirlerinin ne yaptıklarını dinleyebilir ve bunlara bir yorum ya da soruyla karşılık verebilirler. Süreç içerisinde anlaşmazlıklar ve hatalar ortaya çıkabilir. Ancak matematiği kullanarak yapılan bu konuşmalar sonucu, üzerinde çalışılan konuyla daha çok etkileşime geçen öğrenci, konunun özünü daha iyi anlayacaktır.

Suzanne Chapin ve Beth Herbel-Eisenmann gibi eğitim araştırmacıları tarafından yapılan araştırmalar, matematik dersinde sohbet etmenin öğrenmeyi desteklediğini ortaya koymuştur. Derste yapılan bu çeşit sohbetler, hem belleği hem de anlamayı geliştirerek, dil ve sosyal becerilerin gelişimine yardımcı olabilir. Bunun yanında matematik dersine olan ilgi ve merak artacak, öğrencilerin kendilerine güveni de yükselecektir.

matematik dersinde konuşmanın önemi
matematik dersinde konuşmanın önemi, credit: SchoolPRPro/pixabay

Matematik öğrenimi; yöntem ve formül dizilerini edinme sürecinden ibaret değildir. Bu öğrenim süreci; matematiksel çalışmalar yapan bir grubun katılımcısı olma sürecini de içermelidir. İnsanlar matematiği hem iş birliği hem de bir birleriyle iletişim için kullanmaktadır. Karmaşık ve ilginç problemleri bu şekilde çözerler. Kendi fikirlerini onaylatır ve başka insanların da bu iddialarının doğruluğuna inandırmak için çalışırlar.

Başka insanlar tarafından ortaya konulan sebepleri anlamaya çalışır, eleştiri yapar ve bunlar üzerine yeni bakış açıları geliştirirler. Bu beceriler sadece matematikçilere ya da mühendislere özel beceriler değildir. Bu tip beceriler bir çok faklı meslek grubunda uygulanabilmektedir.

Matematik sohbetleri nasıl desteklemeli

Matematik sohbetlerinin şu çeşit bir senaryonun geçerli olduğu bir sınıfta desteklenmesi mümkün değildir: Sıralar ardı ardına bir hizada dizilmiş. Öğretmen tahtaya yeni bir formül veriyor. Öğrenciler bireysel olarak çalışıyor. Tahtadaki problemleri geçiriyor ve mümkün olan en kısa sürede bir yanıt bulmaya çalışıyor.

matematik dersinde konuşmanın önemi
matematik dersinde konuşmanın önemi, credit: Indigophotos/ pixabay

Bir öğretmenin matematik sohbetini geliştirebilmek için zengin bir sınıf atmosferi yaratabilmesinin birçok farklı yolu vardır. Bilişsel alanda yapılan araştırmalar; “üstünde çalışılan örnekler” kullanımını tavsiye etmektedir. Daha önceden başka biri tarafından çözülmüş problemler öğrenci öğrenmesini geliştirebilmektedir. Örneğin öğrencilere bir problem için iki farklı fakat doğru strateji sunulabilir. Daha sonra onları karşılaştırmaları istenerek her bir yaklaşım için artıları ve çekincelerini kontrol etmeleri istenebilir.

Çeşitli yaş gruplarına göre farklı yöntemler denenebilir. Örneğin; dışarıya, alışverişe çıktığınızı anlatın. Mağazada kaç tane insan var? Tavanlar ne kadar yüksek? Odayı doldurabilmek için kaç tane plaj topuna ihtiyaç var? Öğrencilerle bu tip sorulardan yola çıkarak vakit geçirilmesi güzel bir matematik sohbeti uygulaması örneği olabilir.

Bu sorulardan bir çoğunun henüz verilmiş bir hazır yanıtının olmaması da tabi ki güzel bir artı daha olarak görülebilir.

Bilmeniz gerekenler hakkında sohbet etmek veya bir yanıt bulmak için yaptıklarınız, hız ve prosedüre odaklanan matematik uygulamaları ve oyunlarıyla geçirilen vakitten, muhtemelen daha da değerli olacaktır.

Kaynak:  “Why students need more ‘math talk’ Yazar:   ve <https://theconversation.com/why-students-need-more-math-talk-104034>

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.