MIT’ den Yapay Zeka Hamlesi! Yapay Zekaya Bir Milyar Dolarlık Yatırım

0
84
MIT yapay zeka yatırımı
MIT yapay zeka yatırımı

MIT’ den Dev Bir Bütçeyle Yapay Zeka ve Yapay Zeka Etiği Hamlesi

MIT, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (Massachusetts Institute of Technology) dev yapay zeka yatırımı. MIT, yapay zekaya toplamda bir milyar dolarlık büyük bir yatırım yapacağının açıklamasını yaptı. MIT’ den yapılan açıklamaya göre bu yatırım, 350 Milyon dolarlık bir bağışla  MIT Stephen A. Schwarzman Programlama Akademisinin kurulmasıyla gerçekleşecek. MIT, bu bağışla açılacak olan yeni akademinin dünyada yapay zeka ve yapay zeka etiği alanlarında en önemli oyuncu olma yolunda koydukları hedefle merak edilenleri yanıtladı. Sizler için en çok merak edilen bu soruları ve yanıtlarını özetledik.

MIT, yapay zekanın gelişimi ve programlamanın artan gücü ile ortaya çıkan güçlüklerle mücadele ve küresel fırsatlar için bir milyar dolarlık bütçe ayırdığını duyurdu.

Bu yatırım, bugüne kadar bir Amerikalı eğitim kurumu tarafından yapay zeka ve programlama üzerine tek başına verilmiş en büyük destek oldu. Bu yatırımla, Amerika Birleşik Devletlerinin hızla gelişen yapay zekaya, dünyayı hazırlamada önderlik etmesi planlanıyor.

Bu yardım, Blackstone eş kurucusu, CEO’su ve başkanı, dünyanın önde gelen varlık fonu yönetimi müdürlerinden Stephen A. Schwarzman tarafından yapıldı.

MIT yapay zeka yatırımı ile yeni akademide; bilgisayar bilimleri, yapay zeka, veri bilimi ve bunlarla ilgili diğer alanları da içine alan disiplinler arası bir merkez olacak. Yeni akademi, yapay zeka ve programlamanın tüm alanlarının çalışılarak, geleceğin şekillendirileceği bir üs konuma getirmek için MIT’ ye yeniden yön verecek.

İşte Tüm Merak Edilenlerle Soru ve Yanıtlarla MIT Yapay Zeka Yatırımı

Soru: MIT bu büyük yapay zeka yatırımı ile fakülteyi niçin açıyor?

Yanıt: Enstitünün MIT Schwarzman Programcılık Akademisi açmasının amacı hem MIT içindeki hem de MIT içindeki eğilimleri bir yerde toplamaktır. MIT içindeki öğrenciler çok yüksek oranlarda bilgisayar programcılığı ders ve kursu seçmekte ve bu nedenle enstitüdeki diğer departmanlar bu alandaki uzmanlarla beraber fakülte kiralamak zorunda kalıyorlardı. MIT dışında ise, yapay zeka küresel ekonominin her kademesinde artarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyordu. MIT bu gelişmede başrol oyunculuğunu kimseye kaptırmak istemiyor.

Soru: Uygulama nasıl olacak?

Yanıt: MIT, 2019 Eylül ayı gibi açılması planlanan okul için bir görev takımı oluşturacak. Bu görev takımı MIT yönetimine detaylı olarak, okulun fiziksel yapısı, akademik atamaları ve fakülte işleyişi gibi konularda tavsiyelerde bulunacak. Özellikle MIT diğer departmanları ve akademi arasında kusursuz bir araştırma ve eğitim etkileşimini sağlayacak en ideal ve en iyi yapı oluşturulmaya çalışılacak.

Soru: Okulun ilk dekanı ne zaman atanacak? Bunun için hazır belli bir aday listesi var mı?

Yanıt: Enstitü bunun için Provost Martin Schmidt sorumluluğunda bir danışma ve araştırma komitesi hazırlıyor. Komite bunun için uygun hız ve titizlikle gerekli hazırlıkları 2019 Eylül ayından önce bitirmiş olacak.

MIT üzerindeki etkileri

Soru: Niçin bir okul değil de akademi? Aradaki fark nedir?

Yanıt: MIT Schwarzman Programlama Akademisi, MIT’ nin var olan diğer beş okuluyla işbirliği içinde çalışacak. Bir akademi olarak isimlendirilmesi, onu diğer beş okuldan ayırmakta ve geniş bir enstitü olduğunu vurgulamaktadır. Akademi, esas misyonu ile paralel, ortak bir araştırma ve eğitim yapmak üzere tasarlanıyor.

Soru: Bu yeni akademi ile MIT’ yi ne gibi yeni değişiklikler bekliyor? Bu sadece yeni bir bina mı olacak?

Yanıt: MIT Schwarzman Akademisinin kuruluşu, 1950 yılından bugüne kadar yapılan en önemli yapısal değişikliktir. Ancak bu bir yapılanmadan çok daha ötesidir. MIT, topluma yön verecek geleceğin teknolojisinde sadece en önemli oyuncu olmakla kalmayıp aynı zamanda teknolojinin etik değişiminden de sorumlu bir kurum olarak karşımıza çıkacak.

Soru: Akademi bir milyar dolar gibi büyük bütçeli bir girişimden bahsetti. Bu MIT yapay zeka yatırımı, bir milyar dolar nereden gelecek ve nasıl harcanacak?

Yanıt: Yeni Akademinin inşasının tamamlanması yaklaşık olarak 2022 yılını bulacak. Bu yeni yapının tahmini maliyeti, 50 yeni fakülte pozisyonunun desteklenmesi ve akademideki yazılım kaynakları ile MIT’ deki eğitim ve araştırma çalışmalarının desteklenmesiyle yaklaşık bir milyar doları bulması ön görülüyor. Yaklaşık beş yıllık bir tamamlama sürecinde bu yeni fakültelerin kiralanması, enstitüdeki toplam fakültelerin %5 ini temsil etmektedir. Schwarzman tarafından yapılan 350 milyon dolarlık bağış, akademinin açılması için gerekli olan fonların %65 ini halihazırda karşılamış durumdadır.

Kampüs Üzerindeki Etkisi

Soru: Akademi için yapılacak bu yeni binanın yapımı ne kadar sürecek? Akademi tam olarak nereye kurulacak? Bunun için seçilmiş bir mimar var mı?

Yanıt: Yeni binanın 2022 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor. Yeni binanın kampüs içindeki yeri dahil bir çok detayda henüz son aşamaya gelinmedi. Yeni bina tasarımı için henüz bir mimar seçilmedi.

Soru: Yeni binanın büyüklüğü ne kadar olacak?

Yanıt: Yaklaşık olarak 14-15 bin m2 olacak

Soru: Yeni akademi yapay zeka firmalarıyla işbirliği yapacak mı?

Yanıt: Sayısız şirket, hali hazırda Kendall meydanında MIT’ nin geniş ve yenilikçi eğitim ağının bir parçası olmuş durumdadır. Yeni açılacak olan akademi de bunlarla ortak çalışmalarına devam edecek. Akademi tarafından yapılan proje ve araştırmalar sanayi ile ilişki olacağından dolayı, sanayicilerin ilgisini muhakkak çekecektir. Buna ek olarak, yeni akademimizden iki dilli mezunlar verileceği beklenmektedir ki bu da işverenler için son derece değerli olacak.

Soru: MIT’ nin yapay zeka araştırmalarıyla ilgili ne gibi etik endişeleri vardır?

Yanıt: Yapay zeka ve programlamadaki ilerlemeler, toplumun dokusunu değiştirebilme gücüne sahiptir. MIT Schwarzman Programlama Akademisinin tek amacı yapay zeka alanındaki ilerlemelerin merkezinde olmak değildir. Bunun yanında, ilgili politikalar ve ahlak kurallarında da eğitim ve araştırmalar için en iyi yer olmayı planlıyor.

Soru: Etik ile ilgili ne çeşit programlar olacak?

Yanıt: Akademinin açılışı, hem var olan programların genişlemesini hem de bunlara yenilerinin eklenmesini sağlayacaktır. Bu yeni programlardan bazıları etik ve programlamanın kesiştiği alanları keşfedecek. Akademi aynı zamanda etik ve yapay zeka alanında mezuniyet bursları ve prestiji yüksek lisans araştırma fırsatları gibi imkanlar sunacak.

Teknoloji, onları yapanların değerlerini yansıtır

Soru: Etik üzerine odaklan niçin bu kadar önemli?

Yanıt: Teknoloji, onları yapanların değerlerini yansıtır. Bu sebeple, teknolojik ilerlemeler, son derece güçlü keşiflerin risklerini tahmin edebilecek etik bir rehberliğin gelişimiyle paralel yaşanmalıdır.

MIT, enstitüden mezun olan liderlerin, insanlığın refahı ve huzuru için hem teknolojiyi hem de etik, kültürel ve tarihsel bilinci beraber kullanmalarını sağlayabilmeyi amaçlamaktadır. MIT, akademiyi öğrencilerin mezun oldukları her alanı sorumlu bir şekilde kullanmaları ve yapay zekayı geliştirmeleri için kurmaktadır.

Soru: Günümüz dünyasında, yapay zekanın insanlarla yer değiştirerek, insanların işlerini ellerinden alacakları gibi endişeler bulunmaktadır. MIT bu görüşe nasıl yaklaşmaktadır?

Yanıt: Yapay zeka ve ilişkili teknolojiler kendisini yeni refah ve sanayinin kaynağı olacak bir şekilde kendilerini konumlandırmışlardır. Buna bakıldığında, bireyler, topluluklar ve tüm uluslar için ciddi ekonomik riskler vardır. Geleceğin iş ve mesleklerinin yeniden icat edilmesi, toplumun geniş katılımlı bir çabası ile gerçekleşmeli. Yapay zekanın iş hayatında yer bulmasının doğuracağı meseleler için uzun soluklu çözümler bulmanın yolu, toplumun her kademesinden gelecek girişim ve yeni fikirlerden geçmektedir.

Akademi burada, toplum ve yapay zekanın birleştiği kavşakta, uzmanlara bir araya getirerek elde edeceği güç ile hizmet edecektir. Bir araya gelen bilim insanları ve mühendisler, sosyal mühendislerle işbirliği yaparak teknoloji mühendisliğinin analizini yapacaklar. Bu araştırmalar da sanayiye, politikacılara ve topluma daha geniş bir ölçekte hizmet edecektir. Bazı mezun öğrencilerimiz, hükümet ve teknoloji firmalarında kritik rolleri doldurarak, yapay zeka için gerekli olan politik ve etik değerler üzerine yapılan araştırmaları yönetecekler.

Soru: Enstitünün, etik prensipler sebebiyle katılım göstermeyeceği yapay zeka alanları var mı?

Yanıt: Evet, gerçekleştirdiği her eylemde, Enstitü katılım gösterdiği etkinliğin toplum için faydalı olup olmadığını anlamak zorundadır. Bu kırmızı çizgileri belirlemek için yeni kurulan akademi liderliğinde çalışmalar yapılacaktır.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak: mit.edu “MIT reshapes itself to shape the future” <http://news.mit.edu/2018/mit-reshapes-itself-stephen-schwarzman-college-of-computing-1015> (not: içerik ve stil olarak Mahir BARUT tarafından edit edilmiştir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.