Otizm Tedavisi ve Birey Odaklı “derin öğrenme”

0
173
otizm tedavisi
derin öğrenme ve otizm tedavisi

Bireysel ” Derin Öğrenme” ve Otizm Tedavisi

Otizm ile yaşamak zorunda olan çocuklar sık sık etraflarındaki insanların duygusal hallerini anlamada ve uygun tepkileri vermede güçlük çekiyorlar. Otizmli bir çocuk için mutsuz bir yüzü, korkmuş bir yüzden ayırt etmek göründüğü kadar kolay bir iş değil. MIT haberine göre şimdi bu gibi bir rahatsızlığı iyileştirmek için terapistler arkadaş canlısı, çocukların yaş gurubuna uygun bir robot kullanıyorlar. Kullandıkları NAO isimli bu robot aracılığı ile otistik çocukların ayırt etmede ve anlamakta sorun yaşadığı duyguları onlara yeniden göstererek onların bu duygularla uygun bir şekilde etkileşime geçmelerini ve yine uygun bir şekilde taklit ederek duygularını yansıtabilmelerini sağlıyorlar.

Uygulanan bu terapi en iyi sonucu, kullanılan robot çocukların kendine özgü davranışlarını yani ilgi gösterdiği, heyecan duyduğu ve dikkatlerini çeken olayları olduğu gibi net bir şekilde algılayabildiğinde elde ediyor. MIT Media Lab araştırmacıları şimdi geleneksel yapay zeka’ dan çok farklı bireyselleştirilmiş yani birey odaklı bir makine öğrenmesi geliştirdiler. Geliştirdikleri bu sistem robotlara çocukların kendisine ait bireysel verileri kullanarak bu tedavi süresince meydana gelen etkileşimlerde her bir çocuğun ilgi ve katılım oranını hesaplamalarında yardımcı oluyor. Böylece robotlar çocuğu kısa sürede anlayarak tedaviyi ve etkileşim sürecini daha verimli olacak şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Bireyselleştirilmiş Yapay Zekalı Terapist Robot NAO!

Video credit : Ognjen Oggi Rudovic YouTube Channel

Heterojenlik ön plana çıktığında yapay zekalar yanılgıya düşüyor.

Araştırmanın baş yürütücüsü Oggi Rudovic “ Uzun dönemli amacımız robotların terapistler ile yer değiştirmesini sağlamak değil ancak terapistlerin tedavinin içeriğini kişiselleştirmeleri için kullanabilecekleri anahtar bilgileri elde etmek ve otizmli çocuklar ile robotlar arasındaki etkileşimi daha doğal bir etkileşime sokmak olacaktır.” Açıklamasını yapıyor.

MIT profesörlerinden Rosalind Picard bireyselleştirmenin özellikle otizm tedavisinde çok önemli olduğunu belirtiyor ünlü bir deyiş ile “ Otizmli tek bir kişi ile tanıştı iseniz, Otizmli tek bir kişi ile tanıştınız”

Picard “ Otizm üzerinde çalışan bir makine öğrenmesi ve yapay zeka yaratma işi oldukça güç bir iş çünkü standart yapay zekalar öğrenilen her bir kategori için bir çok benzer veriye ihtiyaç duyuyorlar. Heterojenlik ön plana çıktığı otizmde ise yapay zekalar yanılgıya düşüyor” açıklamasını yapıyor.  Rudovic ve takım arkadaşları bireyselleştirilmiş derin öğrenmeyi elde ettikleri bulguları kullanarak alzaymır hastalığının ilerleyişi ve ağrı izleme gibi diğer alanlarda da kullanıyorlar.

Çocukları anlamada Bireyselleştirilmiş “Derin Öğrenme” % 60 oranında başarılı.

derin öğrenme ile otizm tedavisi
credit: Rafapontoel/piixavbay

Birey odaklı yapay zeka ile otizm tedavisi nasıl işliyor?

Öncelikle insan bir terapist değişik duyguları temsilen flaş kartlar ya da çocuk fotoğrafları gösteriyor. Buradaki amaç onlara korku, üzüntü ve eğlence ifadelerini nasıl tanıyabileceklerini öğretmek oluyor. Terapist daha sonra bu duyguları çocuğa gösteriyor ve çocuğun robot ile olan etkileşimini gözlemliyor. Çocuğun vermiş olduğu yanıt ve davranışları daha sonra robot ve terapist için derslerin ilerleyebilmesini sağlayacak çok önemli geri dönütleri oluşturuyor.

Araştırmacılar bu çalışmada Softbank Robotics insansı robot NAO’ yu kullandılar.

Not! Boston Dynamics 2017 yılında Japon telekomunikasyon şirketi Softbank tarafından satın alınmıştı ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Süper bir kahraman!

Neredeyse 60 cm boyu ile silahlı bir süper kahramanı ya da droidi andıran NAO isimli robotumuz sesinin tonunu, dudaklarının şeklini ve gözlerinin rengini değiştirerek çeşitli duyguları çok başarılı bir şekilde aktarabiliyor.

Bu çalışmada 3 ile 13 yaş aralığında Japonya’ dan 17, Sırbistan’ dan 18 Otizmli toplam 35 çocuk katılımcı olarak yer aldı. 35’ er dakikalık seanslar boyunca robotlara dokunarak veya gülerek, ellerini çırparak, bazen heyecanla odanın içinde bir oraya bir buraya koşup zıplayarak, kimi zaman da sıkılmış ve uykulu görünerek çeşitli tepkiler verdiler.

Gerçek bir bireymiş gibi saygı gösterdiler.

Rudovic’ e göre çocukların birçoğu robot NAO’ ya basit bir oyuncaktan öte gerçek bir bireymiş gibi saygılı bir şekilde tepki verdikleri anlatılıyor.

4 Yaşındaki küçük bir kız çocuğu seansa katılırken annesinin arkasında katılıyordu. Ancak terapinin sonunda robotla arkadaş olmuş ve seansı gülerek bitirmişti. Sırbistanlı çocuklardan birinin kız kardeşi yine bir seansın sonunda NAO’ yu kucakladı ve “ robot, seni çok seviyorum” dedi. Sebebini ise erkek kardeşinin robot ile oynamaktan çok hoşlandığı ve bunu gördüğü için çok mutlu olduğunu ifade ederek açıkladı.

Daha az hayal kırıklığı:

Rudovic “terapistler için birkaç saniye bile çocuğun ilgisini çekmek bazen çok zor olabiliyor ancak burada robot devreye girerek çocuğun dikkatini çok başarılı bir şekilde çekiyor” açıklamasını yaparak robotların bu çeşit terapilerde ne kadar başarılı olduklarını vurguluyor. “Aynı zamanda insanlar ifadelerini çok farklı yollarla değiştirebiliyor ancak robotlar bunu her zaman yaptıkları şekilde yaparak çocukların daha çok hayal kırıklığına uğramalarına engel oluyor çünkü çocuk her farklı yapı için ifadelerin nasıl gösterileceğini öğreniyor” diyerek ufak bir eleştiri yapmayı de ihmal etmiyor.

Gelecekte görüşmek üzere. robotikpedia..

Kaynak: http://news.mit.edu/2018/personalized-deep-learning-equips-robots-autism-therapy-0627

Cover photo credit: _Alicja_/pixabay

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.