Oyun Teorisi ile robotlar insanları daha iyi anlayacak

0
56
oyun teorisi ile robotlar
oyun teorisi ile robotlar

Oyun Teorisi ile robotlar insanları daha iyi anlayacak. Oyun teorisi robot insan etkileşimini nasıl güçlendirecek?

Oyun teorisi ile robotlar

Sussex üniversitesi, Imperial College London ve Nanyank Teknoloji üniversitesinden araştırmacılar Singapur’ da bir araya gelerek ilk kez oyun teorisini, robotların insanlara en işlevsel ve güvenli bir şekilde yardım edebilmelerini sağlamak amacıyla kullandılar.

Araştırmayı yürüten takım, robotun programlanması için uyarlanabilir kontrol sistemi ve Nash Dengesi oyun teorisini kullandı. Oyun teorisi, robotun insan kullanıcılarının davranışlarını daha iyi tahmin ederek, onları daha hızlı yanıtlayabilmesi ve anlaması amacıyla kullanıldı.

oyun teorisi ile robotlar
oyun teorisi ile robotlar, credit: wikimedia

Bu gelişmenin yeni bir çığır açacağını belirten araştırmacılar, bu şekilde robotların insanları, hem sporsal ve fiziksel etkinliklerde hem de paylaşımlı sürüş gibi alanlarda daha etkin bir tamamlayıcı olacaklarını ifade ediyorlar.

Sussex üniversitesi Kontrol Mühendisliği bölümünden araştırmanın baş yürütücüsü Dr. Yanan Li: “Robotların gelişim tarihinde henüz yolun başlarında sayılırız. Bugün kullanılan robotlar, insan kullanıcılar ile yeteri kadar güvenli ve yakın çalışabilecek sezgisel bir yeteneğe sahip değiller. Oyun teorisi yardımı ile robotların insan davranışlarını en iyi şekilde tanımlayabilmelerini ve onlara en üst düzeyde uygun davranabilmelerini sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz sistem robotların insanlarla yan yana çalışarak bunu yapabilmelerine yardımcı olacaktır.”

Nature Machine Intelligence’ de yayınlanan araştırmada, oyun teorisinin, bir robotun bir insanla olan fiziksel etkileşimine nasıl uyarlandığı ve felç rahatsızlığı atlatan birisine motor kontrollerini yeniden kazanmada nasıl yardım ettiği anlatılıyor.

Oyun teorisi genel olarak ekonomik aktörlerin, kendi kazançlarını arttırmak için nasıl karar verdiklerini ve diğer rakipleri ile nasıl etkileşime girmeleri gerektiğini anlamak için kullanılır.

oyun teorisi ile robotlar
oyun teorisi ile robotlar, credit:University of Sussex.

Oyun teorisini bir robotun bir insan kullanıcı ile olan fiziksel etkileşiminde başarılı bir şekilde uygulamak için, araştırmacılar robotların insanların gerçek niyetini anlayamama problemiyle baş etmek zorundaydılar.

Bu nedenle araştırmacılar, robotun insan partnerini tanıyabilmelerini sağlayan bir yöntem geliştirmek zorundaydılar.

Oyun teorisi neden gerekli?

Tepkisel robotik programlama sistemi, robotun sürekli olarak insan kullanıcısının hareket ve yönetimini öğrenerek, eş zamanlı bir şekilde kendi hareketlerini de buna adapte edebilmesine olanak sağlıyor.

Imperial College London’ den araştırmada görev alan Profesör Etienne Burdet: “Nash gibi bir çok nobel ödülü getiren Oyun Teorisinin geçtiğimiz yüzyıl ekonomisinde çok önemli etkileri olmuştur. Oyun teorisini insan robot etkileşimine uyarlamak, robotların insan davranışlarını eş zamanlı olarak tanımlayarak gereken en uygun yanıtı verebilmelerini sağlamaları için oldukça gerekli bir adımdı.”

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Credit: University of Sussex  Y. Li, G. Carboni, F. Gonzalez, D. Campolo, E. Burdet. Differential game theory for versatile physical human–robot interactionNature Machine Intelligence, 2019; 1 (1): 36 DOI: 10.1038/s42256-018-0010-3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.