Pasifik Savaşı 2 İsyan

0
115
robotikpedia
robotikpedia

Pasifik savaşı isyan:

Pasifik savaşı ile başlayan ve pasifik savaşı isyan ile devam eden serinin iyi bir gişe hasılatı yaptığı ortada. Filmde robotlar 1 çift özel askeri eğitimli pilot tarafından yönetilen iskeletsi yapılar halinde geliyor. Bu teknoloji bu günlerde “exoskeletons” yapılar olarak yani giyilebilen teknoloji olarak karşımıza çıkıyor ya da giyilebilen robotlar desek daha doğru olacak. Robotlar burada pilotlarla bir çeşit telepatiksel bağlantı kurarak onların hareketleriyle etkileşimli bir şekilde, yürüyor, ayağa kalkıyor ve tekrar tekrar savaşıyorlar ilk filmde olduğu gibi

robotikpedia
Credit: Pacific Rim

Aslında bu mantığa pek yabancı sayılmayız daha önceden Avatar gibi filmler de bunu gördük. Burada kullanılan telepatik bağ her ne kadar gerçeklikten uzak gibi dursa da aslında insan kontrolündeki makinalara günlük hayatımızda çok da uzak değiliz. Örneğin yürüme zorluğu çeken hastalara yardım eden robotik çalışmalar olduğunu hepimiz biliyor.

Credit: Pacific Rim

Ancak burada yapılmak istenen bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum bu tür film ve eserlerle daha çok karşılaşmaya başladığımız için bunu önemli görüyorum. Burada sahne arkasında başka bir savaşa daha şahit oluyoruz aslında. O da Robotlar ve İnsanlar arasında geçiyor ve bu savaşa da “Valley Wars 4.0” Vadi Savaşları 4.0 dersek hiç yanlış olmaz. Çünkü gerçekten kritik bir dönemeçte olduğumuz çok nettir. Vadi Savaşları 4.0 da insanoğlu önümüzdeki on yıllarda gelecek robotlar dünyasında yer bulmaya ve hayatta kalmaya çalışıyor kendini  “ robo sürücü”. Gibi mesleklere adapte ederek.

Credit: Pacific Rim

Bu kavramla ileri ki yıllarda çokça karşılaşacak gibiyiz. Robotlar her alanda daha çok etkin olmaya başlarken insanoğlu da eğitim ve becerilerine yeni katmanlar katarak kendini geliştirip kendi yerini ve değerini koruyabilmek için bunu yapmak zorunda kalacaktır. space.com da Elizabeth Howell tarafından bu konuyla ilgili çok güzel bir yazı kaleme alınmış. Kaleme alınan yazıda pacific rim serisinde olduğu gibi insan kontrolündeki robotların birçok dezavantajı olabileceği çünkü robotların hali hazırda birçok işlemi ve kararı bizden çok daha çabuk verebildikleri ve tepki verme sürelerinin bizden kat ve kat daha hızlı olduğundan bahsediliyor Elizabeth Howell’ un bu görüşüne ben de katılıyorum. Bu nedenle “robo sürücü” fikri kulağa ilk bakışta çok gerçekçi gelmeyebilir ancak bizleri beklediği kesin gibi görünüyor.

Credit: Pacific Rim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.