Harward Üniversitesine göre Havamızda Değiliz!

0
223

PISA Sonuçları ve Küresel Isınma

Küresel ısınma ve eğitim arasında çok ilginç bir bağ kuruldu. BBC haberine göre Harward ve Georgia Eyalet Üniversitesi öncülüğü ile yapılan büyük bir araştırmanın sonuçları eğitim ve bilim dünyasında ortalığı serinleteceğe benziyor. Nasıl mı? Bu araştırmayı Amerikanın farklı coğrafi bölgelerinden birçok üniversitesiyi de dahil ederek yürüten Harward üniversitesine göre;  araştırma sonuçları, son yıllarda artış gösteren hava sıcaklıklarının öğrencilerin sınavlarda daha düşük bir performans göstermelerine sebep olduğuna işaret ediyor. Araştırmacılar “düşük okul başarı ve notları ile yüksek hava sıcaklıkları arasında çok belirgin ve net bir bağ var” açıklamasında bulunuyorlar.. ABD’ de 13 yaş üstü öğrenciler üzerinde yapılan 10 milyon test sonucunun analizi yüksek hava sıcaklıklarının sınav sonuçları üzerinde negatif bir etkiye sebep olduğunu gösteriyormuş. Araştırmanın sonuçları beraberinde bir çok tartışmayı da gündeme getirdi. Bugünkü yazımda akademik çevreleri de ikiye bölen bu araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kuzeyin öğrencileri Güneyin öğrencilerinden başarılı!

Tartışma yaratan konulardan biri de kuzey eyaletlerinin güney eyaletlerinden daha başarılı olma sebebi olarak klima kullanımının etkisi gibi ilginç sebepler ortaya koyulması oldu. Bir çok eğitimci bu görüşe şiddetle karşı çıkarken BBC’ye yapılan yorumlar arasında bir kısım öğretmen öğrenci başarısının sınava olan hazırlığıyla ilgili bir konu olduğunu, hava sıcaklığının yapmış olduğu hazırlığı etkilemeyeceğini ifade ederken, bir kısım öğretmenler ise  yorumlarıyla katıldıklarını belirtiyorlar. Harward ve Georgia Eyalet üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan bu çalışma sıcaklıkların yükseldikçe öğrencilerin de okul başarılarının gerilediğini açık ve net bir şekilde ortaya koyduğu söyleniyor habere göre. Araştırmacılar 2001 ve 2014 yılları arasında ABD’ de değişik iklim ve hava koşullarına sahip bölgelerden ortaokul öğrencileri üzerinde yapılan test sonuçlarını takip ve analiz ederek bu sonuca ulaşmışlar. Yapılan araştırma ABD ulusal Ekonomik bürosu tarafından da yayınlandı.

Bu araştırma çeşitli ABD eyaletlerinde uygulanmış. Örneğin daha soğuk kuzey eyaletleri ile sıcaklığın iklimsel sebeplerle daha yüksek olduğu güney eyaletlerinden test sonuçları alınarak kapsamlı bir analiz yapılmış. Sonuçlar yüksek hava sıcaklığının hem okulda derslerde çalışmayı daha zor bir hala getirdiğini hem de ev ödevi gibi okul dışı çalışmalara odaklanmayı güçleştirdiğini gösteriyor.

pısa sonuçları ve sıcaklık
   PISA sonuçları

Kritik sıcaklık eşiği 21C

Araştırmacılar bunu sayısal değerlerle şu şekilde ifade ediyor.  Her 0.55 C derecelik sıcaklık artışı öğrenme üzerinde % 1 lik bir düşüşe sebep oluyor.

Araştırmacılar, soğuk havanın ise başarı üzerinde olumsuz bir etkisinin görülmediğini belirterek ancak sıcaklıklar 21 derecenin üzerine çıkmaya başladığında ölçülebilir bir negatif etki tespit ettiklerini ekliyorlar. Öğrenme başarısı ve hızındaki düşüş için 32C ve 38C bir eşik olduğunu çünkü bu sıcaklardaki başarı kaybının çok daha büyük seviyelere ulaştığını açıklıyorlar. Araştırma klima kullanımının düşüklüğü sebebiyle düşük gelir gurubu ailelerin yüksek sıcaklar nedeniyle daha çok etkilendiğini ortaya koymuş.

Küresel ısınma PISA sonuçlarını etkiliyor!

Haberde sizlerle paylaşmak istediğim en çarpıcı ayrıntılardan birinde şöyle belirtiliyor “ bu bulgular iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın okul başarısı üzerine olan olumsuz etkisiyle ilgili daha büyük soruları beraberinde getiriyor”

Araştırmanın diğer bir sonucu ABD’de Massachusetts gibi kuzey eyaletlerinde OECD tarafından yapılan PISA testi gibi uluslararası testlerde matematik, fen ve okuma gibi derslerde daha yüksek seviyelerde başarı gösterilirken; Alabama ve Mississippi gibi sıcak güney eyaletlerde ise gösterilen başarının Avrupa ülkelerinin altında kaldığını, Türkiye ve Meksika gibi ülkelere yaklaştığını gösteriyormuş.

Mr Goodman “yöneticilerin ve ailelerin okullardaki sıcaklığın özellikle aşırı sıcak sınıfların başarı üzerindeki olumsuz etkisinin önemimi hafife almamaları gerektiğini, öğretmenlerin ve öğrencilerin bu problemle yaşamak zorunda oldukları için bunu çok iyi biliyorlar” söyleyerek sıcaklığın öneminin hafife alınmaması için uyarılarda bulunuyor.

Benim bir öğretmen olarak kişisel görüşüme gelince hava sıcaklıklarının genel anlamda öğrenme üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna ben de inanmaktayım. Ancak örneklendirmeyi belirli bir tanımlama ya da gurup içerisinde yaparsak ve bireysel başarıya olan bir etkisi var mı diye sorarsak cevabım bu kez hayır olur.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/business-44288982 ( Açıklama: içerik ve stil olarak Mahir BARUT tarafından edit edilmiştir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.