Üç boyutlu yazıcı ile Piyano çalan robot el tasarımı

0
45
piyano çalan robotik el
piyano çalan robot el

Piyano çalan robot el

Piyano çalan robot el tasarımı. Üç boyutlu yazıcı ile tasarlanan robotik el daha az enerji kullanarak daha çok hareket edebilmeye olanak sağlıyor.

Bilim insanları tarafından üç boyutlu yazıcıda üretilen robotik el, basit piyano notalarını büyük bir başarıyla çalabiliyor. Herhangi bir virtüozu olmayan robot, bir insan elinin yeteneklerini taklit etmenin ne kadar güç olduğunu, buna rağmen tasarım sayesinde ne kadar karmaşık hareketlerin başarılabileceğini gösterdi.

Piyano çalan robot el, Cambridge Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirildi. Robot el, üç boyutlu bir yazıcıda bir insan elinin tüm bağ ve kemik yapısını ( kaslar hariç) yumuşak ve bükülmez malzemeleri bir arada kullanarak taklit etti. İnsan elinin orijinal tasarımına kıyasla birçok tasarımsal sınırlılığı bulunuyor.

Ancak araştırmacılar robotun bu mekanik sınırlı tasarımı ile dahil halen birçok notayı çalabilecek yetenekte olmasını oldukça şaşırtıcı buldular.

Parmaklarını bağımsız olarak oynatamadığı bu pasif hareketleri kullanarak robot, birçok farklı piyano çalma tekniğini, elindeki fiziksel ve mekanik özellikleri değiştirmeksizin taklit edebildi. Journal Science Robotics’ de yayınlanan araştırmanının sonuçları, robot tasarımların geliştirilmesi ile daha az enerji kullanımının ve daha doğal hareketlerin kolaylaşacağını bildiriyor. Hayvanlardaki ve canlılardaki karmaşık yapıdaki ileri düzey hareketler, çevre, fiziksel beden ve beyin (kontrol eden kullanıcı) arasındaki karşılıklı etkileşimi sonucu oluşmaktadır.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile

Mekanik özellikler ve sistem tasarımları zeki tasarımlar için oldukça önemli olup, hem hayvanlar hem makineler bu çeşit ileri düzeye hareketleri, mümkün olduğu kadar gereksiz enerji harcamadan yerine getirme eğilimindedirler. Piyano çalan robot el, bu tasarımları anlamamızda bizlere yeni yollar açmıştır.

Cambridge Üniversitesi Mühendislik bölümünden Jasie Hughes: “Robotlarda pasifliği, uçma, yürüme ve yüzme gibi birçok farklı harekette kullanabiliriz. Örneğin; akıllı bir tasarım bize maksimum çeşitlilikteki hareketi en az maliyet ile sağlayacaktır. Biz bu mekaniği kullanarak ne kadar çeşitlilikte hareket sağlayabileceğimizi görmek istedik.”

Daha çok hareket daha az enerji

Geçtiğimiz son birkaç. Yıl esnek malzemelerinde robotik tasarımlara, üç boyutlu yazıcı teknikleri ile entegre edilmesi ile birlikte, araştırmacıların bu sistemlere daha ileri seviyede hareket kabiliyeti eklemesine imkan tanınmış oldu.

İnsan eli oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.  Bu nedenle insan elinin tüm kabiliyetlerini yeniden bir robot eli içerisinde yaratmak oldukça güç, uzun ve kapsamlı bir araştırma gerektiriyor. Günümüzün birçok robotu henüz küçük bir çocuğun eli ile kolay bir şekilde yapabildiği görevleri aynı kolaylıkla yapabilecek düzeyde değildir.

Araştırmanın yürütücülerinden Dr. Fumiya Iida,: “Projemizin en temel amaçlarından biri, fiziksel bedenin bir özelliği olarak gelen zekayı anlamaktı. Bedenlerimiz, kemik, bağ dokusu ve deri gibi akıllı mekanik tasarımlardan oluşmaktadır ki bunlar sayesinde çoğu zaman aktif bir beyin kontrolüne dahi gerek kalmadan uygun bir şekilde hareket edebiliyoruz. İnsansı robot el üretmek için üç boyutlu yazıcı teknolojilerini sanatsal olarak kullanarak, fiziksel tasarımının önemini daha iyi anlıyoruz. “

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak: University of Cambridge via techxplore “3-D-printed robot hand plays the piano” <https://techxplore.com/news/2018-12-d-printed-robot-piano.html>

Robot haberleri, robotik haberler, piyano çalan robot el.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.