Robotik Teknolojide Kadınlar, En Başarılı 25 Kadın ve Başarıları

0
142
Robotik teknolojide kadınlar

Robotik Teknolojide Kadınlar

Robotik teknolojide kadınlar ve başarı öyküleri nelerdir? Dünyadan en başarılı kadın bilim insanı örnekleri. Hayat hikayeleri ve yaptıkları işler ile bu yazımızda sizleri robotik teknolojide dünyada kendini kanıtlamış en başarılı 25 kadını tanıştıracağız.

Robotik teknolojide tanımanız gereken 25 kadın

Mars yüzeyindeki Rover’lardan Hindistan’daki kadınlar için çiftlikte otomasyona kadar, robotik teknolojide harikalar yaratan 25 kadını sizlere tanıtıyoruz. Bu kadınlar, politikadan üretime ve araştırmaya kadar robotik endüstrinin her alanında önemli bir yere sahipler. Onlar hem birer kurucu hem birer liderler. Onlar birer araştırmacı ve activistsler. Onlar kariyerlerine henüz yeni başlamış emekli profesör ve araştırma görevlileri. Burada herkes için bir rol model var.

Ancak başlamadan önce buradaki önceki adaylar için yaptığımız bazı haberleri paylaşıyoruz.

2013 Yılında, Melonee Wise ilk startup projesi ile sahneye çıkıyor. O günden bugüne Fetch Robotics ile 48 milyon dolar kazandı. Freight robotları tüm dünyadaki depolarda kullanımı yaygınlaştı. Maja Mataric startup şirketi ise ev içi robotları ile 34,4 milyon dolar kazandı.  Amy Villeneuve, Kiva Systems operasyon başkanlığından ayrılarak, Amazon Robotics’ de dört yeni robotik startup’dan oluşan yönetim kurulunun başkan yardımcılığına geçti. Ve Manuela Veloso ise Corporate & Investment Bankası J.P. Morgan Yapay Zeka Araştırmalarının başına geçti.

2014 Yılında Sampriti Bhattacharya MIT’ de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) yalnızca bir doktora öğrencisiydi. O zamandan beri araştırmalarını Hydroswarm isimli bir startup’ a yönlendirerek, Forbes tarafından en güçlü 30 genç borsa acentesi arasında gösterildi. Noriko Kageki ise Japonya’da Robotics Corp’ dan ayrılarak Silikon Vadisinde Omron Adept Teknolojilerine katıldı.

2015 yılında Cecilia Laschi ve Barbara Mazzolai, bir milyar avroluk bir proje olma potansiyeline sahip Avrupa Robotik teknolojisi için sancak gemisi olacak hazırlık eylemini yürütüyorlardı. Amaç yeni robotlar yapmak ve yapay zekayı etnik, sosyal, ekonomik, enerjik, çevreye karşı sorumlu ve kalıcı yapmaktı. Hareket edebilmek için robotları kullanan, doktora öğrencisi Kavita Krishnaswamy, Microsoft, Google, Ford ve NSF’ den engelli insanlar için tasarladığı robotlar için destek aldı.

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar, ICRA 2015

2015 ICRA Organizasyon Komitesi Tamamen Kadınlardan Oluşturuldu

2015 Yılının Hanna Kurniawati’ si IROS 2018 Madrid’ de açılış konuşmacısı oldu. Avustralya, Brisbane’ de düzenlenen ICRA 2018’ de Raquel Urtasun, Jamie Paik, Barbara Mazzolai, Anca Dragan, Amy Loutfi gibi birçok kadın adayın içinden 2017’den Raia Hadsell baş konuşmacı olmuştu. Bu yılki robotik konferanslarda da bu kadar çok kadının yer aldığını görmek oldukça güzel. Ancak 2015 Yılında bütün ICRA organizasyon komitesinin kadınlardan oluştuğunu da unutmayalım.

2016 yılından ise doktorasını sosyal robotlar üzerine yapan Vivian Chu, danışman öğretmeni Andrea Thomaz ile beraber bir startup olan Diligent Robotics’ firmasını kurdu. Hastane robotları Maxi, BBC’ de yer buldu. 2016 yılından Gudrun Litzenberger ise dünyanın en prestijli robotik ödüllerinden biri olan JOSEPH F. ENGELBERGER robotik ödülüne RIA (Robotic Industries Association) tarafından layık görüldü.

Sözü daha fazla uzatmadan işte robotik teknolojide tanımanız gereken bu yılın en başarılı 25 kadın listesi- 2018 edisyon!

Heather Justice

Mars Keşfi, Rover Sürücüsü

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Heather Justice, NASA JPL’ de yazılım mühendisi olarak, MARS Keşif görevi Rover Sürücüsü olmak gibi çocukluğunda hayalini kurduğu bir işi vardır.  İlk Rover’ın Mars yüzeyine indiğini 16 yaşında izleyen bir çocuk olarak: “Robotların bizi o gün ne kadar uzaklara götürebileceklerini gördüm ve bana verdiği ilhamla hayallerimi Bilgisayar Bilimler ve Mühendisliği alanlarında takip etmeye karar verdim.”

Justice,2009 yılında Harvey Mudd’ den Bilgisayar Bilimleri alanında lisans diploması ile mezun oldu. 2011 Yılında ise Carnegie Mellon Üniversitesinden Robotik Enstitüsünden yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda üç değişik NASA merkezinde staj yapan Justice, bilgisayarlı görme, hareketli robotlar, uzay araçları için kural doğrulaması gibi alanlar da dahil birçok farklı çalışma alanlarında bulundu.

Crystal Chao

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Crystal Chao; Huawei’ de Başmühendis ve küresel robotik projelerinin sorumlusu olup, Silikon Vadisinde, Boston’da, Şenzen’de, Pekinde ve Tokyo’da faaliyetler yürüten bir takımında yöneticisi pozisyonundadır. Robotik teknolojinin her basamağında ve alanında çalışmış olan Chao, önceki deneyimlerinde Google X moonshot factory gibi projelerde de yer aldı. 2012 Yılında Chao, Georgia Tech.’ Deki doktorası ile ICMI’ den öne çıkan doktoral konsorsiyum araştırması ödülünü kazandı. CADENCE adı verilen sosyal insan- sosyal robot etkileşimi için geliştirdiği bir mimari tasarım sayesinde bu ödüle layık görülmüştü. CADENCE, doğal vücut koordinasyonunun dinamikleri için tasarlanmış bir kontrol yapısıydı. Bu tasarım sayesinde bir robot, diyalog ve hareket gibi özellikleri kullanarak, insanlarla daha uyumlu bir şekilde davranabileceklerdi.

Sougwen Chung

Disiplinler arası Sanatçı

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Sougwen Chung, Çin doğumlu olmakla beraber çocukluğu Kanada’ da geçmiş ancak şuanda New York’ da yaşamaktadır. Yaptığı çalışmalar ile insanlar ve bilgisayarlar arasındaki etkileşimin anlaşılması için yeni bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu yaklaşımda makinelerce yapılan işaretleri ve insan eliyle yapılan işaretleri araştırmaktadır. Kurgusal ve eleştirel çalışması, kurgu, heykeller hareketsiz görseller, çizim ve gösteriden oluşmaktadır. Chung, aynı zamanda MIT Media Lab. Eski araştırma görevlilerinden olup NEW INC açılış üyelerinden biridir. Indiana Üniversitesinden görsel sanatlar alanında alınabilecek en yüksek derece olan bir BFA aldı ve İsviçre, Hyper Island Üniversitesinde interaktif sanatlar üzerine master tamamladı.

Emily Cross

Sosyal Robotik Profesörü/ SoBA Lab Müdürü

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Emily Cross bilişsel nöro bilimci ve bir dansçıdır. Action Laboratuvarında (www.soba-lab.com) Social Brain müdürü olarak, farklı kültürler ve yaşamlar ile değişik türdeki deneyimler tarafından şekillenen davranışları ve beyinlerin yapısını inceledi.  Şuanda halen Avrupa Araştırma Konseyinde 2016-2021 yılları arasında devam edecek olan “Sosyal Robotlar” projesinde baş araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Rita Cucchiara

Profesör / AImage Lab Başkanı

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Rita Cucchiara, Modena and Reggio Emilia Üniversitesinde “Enzo Ferrari” Mühendislik Departmanında Bilgisayar Görmesi bölümünde Profesörlük yapmaktadır. Burada 1988 yılından beri AlmageLab’ ı yöneten Cucchiara bilgisayar görmesi, model tanıma, yapay zeka ve multimedya gibi alanlar üzerinde çalışmalarını odaklamıştır. İnsan – araç etkileşimi için the RedVision Lab UNIMORE-Ferrari’yi koordine etmektedir. 2016 yılından 2018 yılına kadar CVPL’nin (The Italian Association in Computer Vision, Pattern Recognition and Machine Learning) başkanlığını yaptı. Şuanda ise yapay zeka ve zeki sistemler üzerine çalışan İtalya CINI Lab müdürlüğünü yürütmektedir. 2018 yılında IAPR Maria Petrou ödülünü aldı.

Sanja Fidler

Yardımcı Profesör/ NVIDIA Yapay Zeka Departmanı Müdürü

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Sanja Fidler Nevada’nın yeni Toronto Lab’ da Yapay Zeka bölümünün müdürlüğünü yaparak, bilgisayar görmesi, makine öğrenmesi, grafik ve dil-görme bileşkeleri alanlarında en ileri düzeyde araştırma projelerini yönetiyor. Bunların yanında, Toronto Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri departmanında yardımcı Profesör olarak çalışmaktadır. 2017 Yılında Amazon Akademik Araştırmalar ödülünü, 2016 yılında ise NVIDIA Yapay Zeka Öncüleri ödülünü kazandı.

Kanako Harada

ImPACT Program Müdürü

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Kanako Harada, Japon ImPACT programı kabinesinin başkanlığını “Yeni Sanayi Devrimini Oluşturan Biyonik İnsansılar” yapmaktadır. Aynı zamanda Tokyo Üniversitesi Mühendislik fakültesinde Biyomühendislik ve Mekanik Mühendisliği departmanlarında yardımcı Profesörlük yapmaktadır. 2001 Yılında Tokyo Üniversitesinden M.Sc’ sini ( Yüksek Mühendislik) aldı. 2007 yılında ise Waseda Üniversitesinde mühendislik üzerine doktorasını tamamladı.

Jessica Hodgins

Profesör/ FAIR Araştırma Müdürü

Robotik teknolojide kadınlar
Robotik teknolojide kadınlar

Jessica Hodgins, Carnegie Mellon Üniversitesinde, Robotik Enstitüsünde ve Bilgisayar Bilimleri Departmanında Profesörlük yapmaktadır. Pittsburgh’ da Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarını yönetmektedir. FAIR Laboratuvarı (Facebook AI Research), robotik teknoloji, hayat boyu öğrenme sistemleri, makinelere sorgulama öğretimi, yaratıcılığın desteklenmesinde yapay zeka gibi alanlara odaklanmaktadır. Hodgins, 2008 ve 2016 yılları arası Disney için araştırma laboratuvarları kurdu. Daha sonra bu araştırmalarda başkan yardımcılığına yükselerek Pittsburgh ve Los Angeles’ daki laboratuvarları yönetti.

Carnegie Mellon Üniversitesinde 1989 yılında doktorasını Bilgisayar Bilimleri alanında tamamlayan Hodgins birçok büyük başarıya imza attı. Aldı ödüller arasında; NSF Genç Araştırmacı Ödülü, bir Packard Bursu, bir Sloan bursu, ACM SIGGRAPH Bilgisayar Grafikleri Başarı Ödülü, 2017 yılında Steven Anson Coons Bilgisayar Grafiklerine Yaratıcı Katkılar ödülü bulunmaktadır. En önemli çığır açan araştırmaları; insan hareketlerinin oluşumu ve analizini odak alan bilgisayar grafikleri, animasyon ve robotik üzerinde gerçekleşmiştir.

Listenin geri kalanı en kısa sürede eklenecektir.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak:  Yazarlar:   and “25 women in robotics you need to know about – 2018″<https://robohub.org/25-women-in-robotics-you-need-to-know-about-2018/>

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.