Robotlar Ahtapot Derisi ile Şekil Değiştirecek

0
218
ahtapot robotlar
ahtapot robotlar

Robotlar Ahtapot Derisi ile Şekil Değiştirecek

Robotlar Şekil değiştirecek. Evet yanlış duymadınız. Peki bu nasıl olacak?İçlerinde bulundukları çevreye adapte olabilen derilerini kaplayan çeşitli şekillerdeki yapraksı çıkıntılarıyla ahtapotlara hayran olmak için birçok neden var. Bu özelliklerine bir de renklerini değiştirebilip çevrelerinde bulunan her nesneye adapte olabilerek kullandıkları kamuflaj özellikleri de eklenince bilim adamlarının gözde araştırma alanlarından biri olmaları kaçınılmaz oluyor. Bu araştırmalardan biri de New York Massachusetts da Cornell üniversitesi araştırma merkezlerinden biri olan Marina Biyolojik Laboratuvarındaki bir gurup araştırmacıdan geliyor.  İnsansı robotlara ahtapotlarda olduğu gibi kamuflaj sağlamayı hedefleyen araştırmalar bir hayli yol kat etmiş görünüyor.

Çalışmada alt deri papilisi olarak da adlandırılan ahtapotların derisindeki bu çıkıntılar insansı robotlar için çeşitli şekillere bürünebilen yeni tür bir elastik materyal üretimi için ilham kaynağı olmuş.

robotikpedia
kaynak: https://spectrum.ieee.org

Cornell üniversitesinde Profesör yardımcısı ve editör olarak görev yapan Robert Shepherd ürettikleri materyalin kütle kaybına uğramadan yüzbinler kez yeniden şekil alabildiğini belirtiyor. Kendisi ve projeyi sürdüren diğer ortakları Journal Science’a araştırmanın ABD kara ve hava kuvvetleri tarafından finanse edildiğini belirtmiş. Shepherd şekil değiştirebilen derilerinin mobilya ve sanal gerçeklik gibi alanlara da uygulanabileceğini ve özellikle ana uygulama olanı robotlar olacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://spectrum.ieee.org/video/robotics/robotics-hardware/octopusinspired-camouflage-for-soft-robotics (içerik ve stil olarak Mahir BARUT tarafından edit edilmiştir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.