Uzmanlar Uyarıyor! Bazen de İnsansı Robotlar Dağıtır, İnsanlar Toplayabilir

0
72
robotlar dağıtır

Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor. Bazen de robotlar dağıtır insanlar toplar!

Robotik magazin dünyasının yakından tanıdığı oldukça zengin yetenek ve donanımlara sahip bazı Japon robotlar, şehir sokaklarında yaptıkları hareketler ile bundan iki yıl önce IROS 2016 fuarında büyük bir skandala imza atmışlardı.  Bu sene Madrid’ de yapılan IROS 2018 Robotik konferansında şimdi tüm gözler sessiz geçen iki yılın ardından Japon robotların yeni yapacağı hareketlerde.

MIT Teknoloji Enstitüsü, Soft Robotics ve Boston Dynamics gibi çevreler, rahat geçen bir 2017 yılının verdiği güvenle sessizliğini korurken tüm gözler IROS 2018 robotik fuarına çevrildi. Kamuoyunda, Kyoto Üniversitesi tarafından desteklendiği iyi bilenen ancak yetkililer tarafından halen açıklanmayan, kaynağı ve amacı belirsiz bu video hakkında net olarak bilinen tek şey IROS 2016 robotik fuarında medyaya sızdırıldığıydı.  Medyaya sızdırılan bu videoda bir Robovie robotu ile robotik magazin dünyasının çok yakından tanıdığı Erica, Avrupalı ve Amerikalı robotlara, ne kadar sağlam bir çelikten yapıldıklarını ve zeki olabileceklerini göstererek iyi bir gözdağı vermişlerdi.

Japon robotlar eğlencenin dozunu kaçırınca

Özellikle Robovie robotu yaptıklarıyla tüm dikkatleri üzerine toplamıştı. Gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar şehir sokaklarına Robovie robotunun sokakta dans etmeye başladığı gören görgü tanıklarının birçoğu Robovie’ nin sarhoş olduğunu iddia etmişti.

Kyoto Üniversitesi konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada: “Robotlarımızın sarhoş olduklarıyla ilgili suçlamalar oldukça yersiz ve yetersizdir. Yapılan iddiaların birçoğu IROS 2016 deki başarımızı gölgelemek amacıyla ortaya atılmıştır. Robotlarımız o gece başarılarını kutlamak için biraz dağıtmış olabilirler. Ancak ne var bunda? İnsansı bir robotun biraz dağıtmasından daha doğal ne olabilir? Bizler hatasız robot üretmiyoruz, üretmek de istemiyoruz çünkü bu insansı robot olmanın doğasına ters bir şey. Bizler insansı robotlar geliştiriyoruz ve bunu yapmaya da devem edeceğiz. Hem, hep insanlar dağıtır robotlar toplayacak değil ya, bazen de robotlar dağıtır, insanlar toplar! Robotik bir topluma doğru adım atmak istiyorsak bunlara da alışmalıyız.“

robotlar dağıtır
robotlar dağıtır, credit: IROS2016

IROS 2017 sonrası tüm bu yaşananlar bizi, çok kritik ve acil yanıt isteyen sorularla karşı kaşıya bırakan sancılı bir sürece itmişti. Çocuklarımızı nasıl bir robotik toplum bekliyor? İnsansı robot ve insan ilişkileri nereye gidiyor? Robot etiği ve robotik davranışların köpekler üzerindeki etkileri neler olacak?

Robotlar konuşmak istiyor!

Böylesine sarsıcı ve düşündürücü sorularla karşı karşıya kaldığımız çalkantılı bir yılın ardından IROS 2018 konferansı için ana temanın “Robotik Bir Topluma Doğru” olması hiç şaşırtıcı olmadı.

IROS 2018 fuarının merak edilen bir diğer konusu da robotlar adına bir konuşma yapılıp yapılmayacağıydı. Robotik yarışma ve konferanslarda bu konuşmaların insanlar tarafından yapılmasını içerleyen ASIMO gibi bazı robotlar bu konudaki şikayetlerini daha önce de yetkililere bildirmeye çalışmışlardı. Ancak geçtiğimiz yıllarda bu şikayet dilekçelerinin bir çoğunun algoritmik hatalar sebebiyle Afrika’daki doğal yaşamı koruma parklarına ulaştıkları rapor edilmişti.

Colorado Eyalet Üniversitesinden IROS 2018 komisyonu baş editörü Anthony Maciejewski basın toplantısında henüz kendisinin eline böyle bir dilekçe ulaşmadığını açıklamıştı. Bakalım ve beklemeye devam edelim. Bu yıl bizi ne sürprizler bekliyor olacak. (Robotik mizah, robot haberleri.)

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.