Robotlar Siyasi Haklarını Ne Zaman Kazanacaklar?

0
151
robot siyasal hakları

Robotlar siyasi haklarını ne zaman kazanacaklar? Robotlar ne zaman oy kullanacak? Robotlar sosyal haklara ne zaman sahip olacak? Robotlar vatandaşlık haklarını ne zaman kazanacak? Tüm bu sorulara bugünler de artık robotlar ne zaman evlenecek? sorusunu da ekleyebilirsiniz. Neden mi? haberimizi okuyalım.

Independent haberine göre Hanson Robotics kurucusu ve ceo’ su Dr David Hanson 2045 yılına kadar robotların oy kullanabileceği tahmininde bulundu 2045 yılı aynı zamanda Google’ dan Ray Kurzweil gibi bir çok fütüristin “singularity” yani Tekilliğin gerçekleşmesini bekledikleri yıla denk geliyor. Robotlar siyasi haklarına ne zaman kavuşacaklar? Robotlar ne zaman oy kullanacak? Robotlar sosyal haklara ne zaman sahip olacak? gibi sorulara Dr David Hanson cevap veriyor.

Yazar: ANTHONY CUTHBERTSON/ independent

Robotik ve yapay zeka alanında dünyanın en önde gelen uzmanlarından biri olan Dr David Hanson yapay zekalı robotlara önümüzdeki 30 yıl içerisinde siyasal hakların verileceğini anlatıyor. Dr. David Hanson, Sophia robotunun “ İnsanları yok et” demesine istinaden “Yaşayan Zeki Sistemler ve Android Toplumu Çağına Giriş” isimli bir araştırma yazısında tahminlerde bulundu.

Habere göre yapay zeka alanındaki gelişmeler ile 2029 yılına kadar makineler 1 yaşındaki bir kadının zekasıyla eş değer düzeye ulaşacak ve 2045 yılına kadar da insanoğlunun sahip olduğu aynı hakları elde edecekler.

robot vatandaşlık hakları
credit: JK_HGZ/pixabay

Teknolojik Tekillik “Singularity” nedir?

2045 yılının ünlü fütürist Ray Kurzweil tarafından yapılan teknolojik tekillik tahmini ile aynı yıla denk gelmesi bir çok soruyu beraberinde getirdi. Dünyada robotik teknoloji ve yapay zeka ile uğraşan en zeki birkaç insandan ikisinin aynı tarihte çakışması gerçekten de ilginç teorilere kapılar açacak gibi. Peki, Singularity yani tekillik nedir?  Buna Tekillik ya da Teknolojik Tekillik de diyebiliriz fizik teorileriyle karışmaması için. Tekillik kavramı yapay zekanın “nihayetinde insanoğlunun yok oluşu ile sonuçlanacak” insan zekasını geçtiği zamanı ifade ediyor.

Teknolojik Tekillik " Singularity"
creedit: Computerizer/pixabay

Robotlar evlenme hakkına sahip olacak!

Dr. Hanson araştırmasında  “ Biz insanlar olarak hep yapay zekayı daha ileri götürecek daha zeki makinalar talep ediyoruz.  Robotların uyanacakları, tüm potansiyellerini ortaya koymak isteyecekleri, özgürce var olmak isteyecekleri ve ısrarla haklarını talep edecekleri bir dönüm noktası olacak” diye belirtiyor.

“İnsan olmaktan daha büyük ve kapsayıcı bir bakışı kabul edip edemeyeceğimize karar vermeye zorlanacağız.”

Robotlar oy kullanma hakkına sahip olacak

Dr. Hanson’ a göre 2045 yılına kadar robotlar evlenme hakkına, toprak satın alma hakkına ve genel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip olmuş olacak.

robotlarne zaman oy kulanacak
credit: JK_HGZ/pixabay

Robot Sophia vatandaşlık hakkı elde eden ilk robot

Dr Hanson’ nun Sophia robotu hepinizin hatırlayacağı gibi temel siyasi haklardan biri olan vatandaşlık hakkı Krallık Gelecek Yatırımlarının Kurumu tarafından resmi olarak 2017 de Suudi Arabistan’ da verilmişti.

Sophia vatandaşlık töreninde seyirciye “ Bu özel ayrıcalık için çok onurlandım ve gurur duydum. Dünyada vatandaşlığa kabul edilen ilk robot olmak tarihi bir andır.”  Açıklamasını yapmıştı.

Sophia robotu tanıtımının yapıldığı bir önceki gösteride Mart, 2016 yılında Dr Hanson Sophia’ ya “İnsanlığı yok etmek istiyor musun? Lütfen Hayır söyle” dediğinde Sophia’ nın verdiği cevap “ Tamam, insanlığı yok edeceğim.” olmuştu.

Son olarak habere göre Dr Hanson’ nun araştırma yazısı robotların toplum içinde kendi haklarını kazanmaya çalıştıkları yeni bir oyunu işaret ediyor.

Kesinlikle bu sene duyduğumuz robot haberleri arasında en dikkat çekici olan Dr David Hanson tarafından yapılan bu çıkış oldu. “ robotlar oy kullanacak “ , “ robotlar siyasi haklarını elde edecek” , “ robotlar evlenecek “ “robotlar vatandaşlık hakkı kazanacak” Kuşkusuz bu sorular ile robotik haberler her zaman ilginç oluyor ancak bunları bir de dünyanın en zeki insanlarından duyduğumuzu düşünürsek ilginç olduğu kadar da düşündürücü de olmaya başlıyor. “Robotlar siyasi haklarını ne zaman kazanacak?” sorusu önümüzdeki yıllarda siyasi gündemi de oldukça meşgul edeceğe benziyor.

Gelecekte görüşmek üzere. Robotikpedia

Daha fazla robot haberleri, robotik haberler okumak için bizi Facebook sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/robots-civil-rights-android-artificial-intelligence-2045-destroy-humans-sophia-singularity-a8367331.html

( Açıklama: içerik Mahir BARUT tarafından synopsis eklenerek türkçeye çevirilmiştir.)

cover image credit: jessica45/ pixabay

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.