Robotlar YouTuBe ile öğrenecek

0
112
robotikpedia
robotikpedia

Yapay Zeka ile ev işleri

Geçmişten günümüze ev işleri ile uğraşmak neredeyse hepimizin korkulu rüyası olagelmiştir. Yıkanmayı bekleyen bulaşıkların üniversite öğrencilerini ısrarla beklemeye devam ettiği bir dünyada fırından çıkmış bir tavuk tepsisiyle evin annesi arasında geçen sözsüz ve sessiz bir sohbeti kimse bölmek istemez. Anlaşılan neyse ki yakında bu problemlerimiz son bulacak. Yapay zekâ araştırmacıları şu günlerde kafayı ev işlerini yapabilecek robotlara takmış durumda. Durup hemen “yapay zekâ araştırmacıları acaba genelde bekâr insanlar arasından çıkıyor da o yüzden bu ev işleri problemi robotik dünyasını sarmış durumda olabilir mi” diye ben de sizler gibi aklımdan şuan da geçiriyorum. Şunu da sormaktan çekinmeyin “bizim o kadar paramız yok, o robotları nasıl satın alacağız gelecekte? Zaten o kadar paramız olsa da hizmetçi tutardık….vs.”  Durum tam olarak böyle değil aslında. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde robotlar her sosyal sınıftan insanın bir bisiklet satın alır gibi kolayca elde edebileceği birer araç halini alacak. Ancak büyük bir fark ile tabiki.  Robotların hayatımızdaki yeri ve önemi bugün kullandığımız mobil telefonlarımızın çok ötesinde olacak. Çok daha kişisel olacak. Ve çok daha hayati olacak. Bundan emin olabilirsiniz. Size verdiğim süre 50 yıl aslında 30-40 yıl olarak tahmin ediliyor. Ben üzerine coğrafi ve ekonomik farklılıklar sebebiyle 10 yıl koyuyorum.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Sanal Ev

Peki nasıl olacak bunlar? Bugünler de adını her yerde duyduğumuz bu çılgın MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacılarının yaptıklarını görünce eminim siz de inanacaksınız. MIT SCAIL yani MIT bilgisayar bilimleri ve yapay zeka laboratuvarı ile Toronto üniversitesi araştırmacıları “VirtualHome” sanal ev dedikleri bir sistem üzerinde çalışıyorlar içinde sanal yapay zeka hizmetçilerinin ev işlerini yapabildikleri. Geliştirilen bu sanal sistem sayesinde robotlara nasıl gelecekte ev işleri öğretilebileceği üzerine büyük ilerlemeler kaydediliyor. Projeyi yürüten takım, robotların çeşitli ev işleri aktivitelerini ve bu işlerle bağlantılı bir alt görevleri yapabilmelerini sağlayacak yaklaşık 3000 program üzerinde çalışıyorlar. Örneğin kahve pişirmeyi basit bir görev olarak görürsek, bunun bir alt görevi de kahve fincanını eline alması olacaktır. Yani robotun amacına ulaşması için hesaplanan senaryodaki tüm diğer alt görevleri de yerine getirmesi gerekli buna cezveyi alıp içine su koymak, sonra onu götürüp acağın üstüne koymak ve ocağı çalıştırmak da dâhil.

Yapay Zeka YouTube ile daha kolay öğrenecek!

Sanal evimizde yapay zekalı hizmetçimiz bir oturma odasında, mutfakta, banyoda, yatak odasında ve home ofisinizde 1000 farklı görevi yerine getirebiliyor.

MIT doctora öğrencisi Xavier Puig “ geliştirdiğimiz bu programlar bir robota ya da sanal bir karaktere komuta edebiliyor aynı zamanda daha basit eylemler aracılığı ile daha karmaşık görevler sağlamamıza yardımcı oluyor” açıklmasını yapıyor.

Proje CSAIL, Toronto üniversitesi, McGill üniversitesi ve Ljubljana üniversitesi araştırmacıları tarafından ortak yürütülmekte olup bu ay içerisinde Salt Lake şehrinde düzenlenecek olan Bilgisayarlı görme ve tanıma modellemesi konferansında sunulacak.

Araştırmacılara göre robotların bu çeşit basit görevleri yerine getirebilmeleri için çok daha açık ve net komutlara ihtiyaçları var insanların aksine. Örneğin birisi TV’yi aç ve kanepeden izle dediğinde bunu robotlar basit bir şekilde TV ile yapılaması istenen eylemi ilişkilendiremeyebilir. Bunu yapabilmeleri için önce “kumandayı bul” “kumandayı al” vs. gibi insanların sezgisel olarak düşünmeden senaryolaştırabildiği eylemleri insanlar gibi belirleyebilmeleri gerekli. Sezgisel düşünmenin önemi burada tabiki öne çıkıyor. Bu konuyla ilgili daha önce bir yazı yazmıştım. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İşte bu tür görevleri robotların yapabilmesi için komut tanımlarının daha detaylı olması gerektiğini açıklayan MIT araştırmacıları işe öncelikli olarak sözlü komutları –basit ev işlerini işaret eden- basit bir program diline çevirerek kodlamayla yola koyulmuşlar. Program oluşturulduktan sonra 3 boyutlu sanal evimize yükleniyor ve burada yapay zekâlı hizmetçimiz verilen komutları algılayarak kendisinden istenen görevleri başarıyla yerine getiriyor.

MIT araştırmacıları haberde projenin tek sonucu basit ev işlerini yapabilen robotlar eğitmek olmadığını aynı zamanda sözlü komutlarla da ne yapması gerektiğini öğrenebilen robotlar geliştirdiklerini açıklıyorlar. Amazon gibi şirketler şuan da Alexia gibi ev içi robotik sistemler geliştirmek için buna benzer modeller kullanmaktalar.

Projeyi yürüten ekip yapay zekâlı hizmetçilerine “bardağa süt koy” görevini vererek yapay zekânın verilen tanımlamaya uygun bir program hazırladığını ve görevini başarıyla tamamladığını gösteren bir sunum yapıyorlar.

Arizona üniversitesinden Qiao Wang “her bir görev için ayrı bir programlama yapmak yerine robotlar kendilerine eşlik eden kişiyi dinleyerek ve izleyerek çok daha basit bir şekilde öğrenip verilen görevleri yerine getirebilir” açıklamasını yapıyor. Projeyi yürüten ekip gelecekte robotların hatta sanal simülasyon videoları yerine basit YouTuBe videoları izleyerek öğrenebileceklerini belirtiyorlar. Araştırmacılar ayrıca şuan da robotların yaptıkları görevler için pozitif geri dönüt / feedback almalarını sağlayacak ödüllü-öğrenme sistemleri üzerinde çalışıyor. Bu demek oluyor ki robotlar da bizlerden yaptıkları ve başardıkları görevler için takdir bekleyecek. Yani gelecek için lütfen şöyle bir hayal kurmayalım “ ben robotuma istediğimi yaptırırım” gibi. Bilim adamları çoktan bu konu üstünde de çalışmaya başlamış. Bu ilginç bir konu ve çok tartışma yaratma potansiyelline sahip. Massachusetts bu konuyla ilgili çalışmalarını daha detaylı duyurur ya da sergilerse sizlerle en kısa sürede onu da burada paylaşacağım. Umarım yapay zekalı robotlarımız bir gün bir şeyler öğreniyorum/ders çalıyorum bahanesi ile  verdiğimiz işleri aksatıp saatlerce YouTuBe izlemeye koyulmaz.

Kaynak: MIT EDU (Açıklama: içerik ve stil olarak Mahir BARUT tarafından edit edilmiştir.) Photo credit: Eastlandtunes/Pixabay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.