Robotlarla sohbet ve “Etkili Dinleyici” modeli ile robot ERICA

0
144
robotlarla sohbet
ROBOT ERICA

Robotlarla Sohbet

Robotlarla Sohbet ne kadar gerçekçi olabilir? Robotlarla sohbet ile insansı diyaloglar kurulabilir mi? İşte robot Erica, sohbet etmek isteyen ilgili bir dinleyici.

Hepimizin makineler ile konuşmaya çalıştığı zamanlar olmuştur. Bu çoğu zaman gerçek bir insanla sohbetten ziyada, bir bağırmayı ve söylenmeyi andırmıştır.

Şimdi Kyoto üniversitesi, Osaka üniversitesi ve ATR’ den  (Advanced Telecommunications Research Institute) bir gurup bilim adamı bir araya gelerek ERICA isimli bir robot üzerinde, robot ile sohbet edilebilmesini sağlayacak önemli düzeyde sistemsel yükseltmeler sağladılar.

Doğal Bir Sohbet İçin Doğal İfadeler

Robot ERICA Osaka üniversitesi ve ATR ‘den Hiroshi Ishiguro tarafından tasarlandı. İnsansı mimik ve ifadeleri taklit edebilme yeteneğine sahip robot ERICA, bu özelliklerini kullanarak doğal bir sohbet kurabilecek şekilde özel olarak geliştirildi.

Araştırmayı sürdüren takım Tokyo’da Ulusal Bilim müzesindeki gerçekleştirilen bir sempozyumda robot erica üzerinde sağladıkları güncellemeleri sergilediler.

Kyoto üniversitesinden konuşma ve ses işleme uzmanı Tatsuya Kawahara: “ Birbirimiz ile konuşmamız asla basit bir geri bildirim ya da bilgi aktarma süreci olmamıştır. Dinleme eylemi de aktif bir süreçtir. Sohbetin önemi anlarında bir şeyler eklememiz ya da mimiklerimiz ile onayladığımızı göstermemiz gerekmektedir. Bu özellikleri robot Erica’ya entegre etmeye çalıştık.” Açıklamasında bulunuyor.

Robot Erica “Etkili Bir Dinleyici”

Bir araya gelen araştırma ekibi, robot ERİCA için “etkili dinleme” yani dinleme becerisi üzerine geliştirdikleri bir sistem üzerine odaklandı.

Bu dinleme tekniği ile dinleyici, konuşmacının sohbetine son sözünü tekrar etme ve konuyla ilgili detaylar isteyen sorular yöneltme yoluyla sohbeti zenginleştiriyor.

Robot ERICA üzerinde bir dizi mesafe sensörü, yüz tanıma kameraları ve mikrofonlar taşıyor. Bunlar aracılığı ile insan konuşmacı ve ERICA arasında akıcı bir sohbet oluşması için gerekli olan parametreleri topluyor. Bu şekilde robotlarla sohbet edebilmenin daha mümkün kılınması amaçlandı

robot ERICA
robot ERICA, credit: Kyoto üniversitesi

Kawahara “ Arka planda 3 ana beceri üzerine yoğunlaştık. Bunlar; zamanlama- bir yanıt verildiği an, sözcüksel form; bir sözcük kullanıldığında ve son olarak da aruz (seslemlerin uzunluk ve kısalık, kapalılık ya da açıklık değerlerine göre)  yani yanıtın nasıl verildiği.” Diyerek geri plandaki güçlükleri açıkladı.

Yanıtlar makine öğrenmesi kullanılarak oluşturuldu. Kullandığı sohbet kitaplığı sayesinde robot ERICA belirgin bir ölçüde sohbet yeteneğini geliştirdi. İnsan bir konuşmacı ile yaptığı 5 beş dakikalık sohbet seanslarında oldukça dinamik konuşma becerileri sergileyen robot ERICA, ifade değerlendirmelerini ve kısmi tekrarları çok başarılı bir şekilde kullandı.

“İnsansı doğal bir sohbet robotu yapmak ana gayemiz oldu.” diyen Kawahara: “ Bu proje; bizim olağan olarak gördüğümüz basit bir dinleme eyleminin bile aslında ne kadar çok karmaşık ilişkiler gerektirdiğini ortaya koymuştur. Ancak buna rağmen, bir robotun bir Turing testini tam bir şekilde başarıyla geçebileceği günlere doğru yaklaşıyoruz.” Diyerek, robotlarla sohbet konusunda ne kadar umutlu olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Kyoto University. “Talking to an android: Meet ERICA, she wants to listen to you.” ScienceDaily. ScienceDaily, 21 August 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180821114435.htm>.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.