Çocuklar için sanal öğrenme robotu Rosie A.R. teknolojisi ile geliyor

0
107
sanal öğrenme robotu rosie
sanal öğrenme robotu rosie

Çocuklar için sanal öğrenme robotu

Bir robotu programlamak ve programlama becerisine sahip olabilmek, bugünlerde çocukların yapmayı en çok sevdikleri ve arzu ettikleri etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. RosieReality isimli teknoloji girişim firması, çocukları robotik ve programlamayla ilgili yeni bir teknoloji ile tanıştırmayı planlıyor.

“15 yıl içerisinde çocuklar, gerçeklikle sanal dünya arasında ayrım yapılmasını tuhaf karşılayacaklar.” Bu sözler sanki bilgisayar kurdu genç bir insanın ağzından dökülen çılgınca sözler gibi kulağa gelse de, durum aslında bundan ötesi. Bu sözler, çocuklara bir AR robotu kullanarak robotik ve programlama hedefiyle yola çıkan RosieRealty eş kurucusu ve biyofizikçi Selim Benayat’ a  ait.

Rosie, uzak bir galaksiden gelen oldukça arkadaş canlısı bir keşif robotudur. Uzayda yaptığı yolculuk esnasında dünyaya çok yaklaşır ve kazayla dünyaya düşer.  Bu kazanın ardından ise, Rosie’nin hafızasını geri kazanması ve dünya gezegenini keşfetmesi için çocukların yardımına ihtiyacı olacaktır. Geliştiricilerin dünya çapında bir başarı bekledikleri Rosie uygulamasının arka planında yatan hikayenin özeti bu şekildedir.

Robotik bir alternatif

Şirketin kurucuları olan Selim Benayat ve Peter Spence, Imperial College London’ da tasarım mühendisliği okudukları yıllarda okul öncesi çocuklar için bir robot üzerinde çalışılıyordu.  Proje daha sonra Otonom sistemler laboratuvarında geliştirildi ve ETC Zürih’ de ise Benayat ve Spence arasında yakın bir dostluğun başlamasına vesile olmuştu. Burada hırslı ve genç birer araştırmacı olarak, çocuklar için fiziksel donanımlı bir robot geliştirmenin oldukça pahalı ve karmaşık bir iş olacağını anlayan Benayat ve Spence, dikkatli başka bir alana odaklamaya karar verirler. Benayat: “Böyle bir oyuncak robot, okullar ve ebeveynlerin kolaylıkla karşılayamacakları kadar pahalı olabilirdi.” Bu nedenle robotik için herkesin erişimine açabilecek alternatif bir yol arayışına girdiler. Bu arayış da “RosieReality” fikrinin temellerini atmalarını sağladı.

Gerçek dünyaların sanal dünyalarla birleşimi

Uygulamayı akıllı telefonunuza yüklediğinizde, Rosie’yi gerçek bir ortamda sanal bir robot figürü olarak görüyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında Pokemon Go’ ya bazı yönleriyle benzetilebilir. Sanal öğrenme robotu Rosie basit komutlarla programlanabilme özelliğine sahip. Oyuncular Rosie’ ye akıllı telefonlarından sanal nesneleri seçerek talimatları verebiliyor.  Minecraft gibi tamamıyla sanal olarak oluşturulmuş oyunların aksine burada, sanal dünya gerçek dünya ile bir arada “Augmented Reality” artırılmış gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

Teoride kolay gibi gözükse de bu aslında o kadar da kolay bir iş değil. Telefon ekranı ile kullanıcıya gerçek bir üç boyutlu deneyim yaşatmak için dokunulabilir bir boyutu, iki boyutlu bir nesneye eklemek zorundasınız.

Spence gibi uzmanların ihtiyaç duyduğu bu duruma terimsel olarak fizikalite (physicality) denilmektedir. Etkileşim örnekleri herkes için açık ve anlaşılır olmak zorunda. A.R. deneyimleri; genellikle kullanıcıların eğitilmesi gerektiği dijital nesnelerin gerçek dünya konumlandığı, yeni bir etkileşim yöntemi olarak bilinmektedir.

Hedef: 100 milyon kullanıcı

Şirket, sanal öğrenme robotu ile önümüzdeki üç yıl içerisinde dünya çapında 100 milyon kullanıcıya ulaşılması hedeflenmektedir. Bu şekilde firma hem robotik de hem de oyun sektöründe dünyanın önde gelen aktörlerinden biri olması hedefleniyor. Şirket gelecekte aylık kayıt ücretleri ile kar etmeyi planlarken, interaktif TV dizileri ile kullanıcıların Rosie’ nin Sahara Çölü, Himalaya Dağları gibi farklı farklı yerleri keşfetmesine yardımcı olmalarını hedefliyor

Bir güzel habere göre de; yakında birkaç kullanıcı aynı anda aynı gerçek dünya konumunu paylaşarak “paylaşımlı deneyimler” adı verilen bir etkileşim ile Rosie robotuyla iletişim kurabilecekler. Burada oyuncular Rosie’ nin yapması gerekenler için birbirlerini desteklemek zorunda kalacaklar.

Kaynak: techxplore  ” Virtual learning robot for youngsters” Yazar: Astrid Tom­czak <https://techxplore.com/news/2018-10-virtual-robot-youngsters.html>

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.