Sentorlar Arama ve Kurtarma Robotu Olarak Geri Dönüyor

0
146
arama kurtarma robotları
centaur robots

Sentor, Arama ve Kurtarma Robotu Olarak İş Başında

Sentorlar yeniden aramızda. Evet, Sentorlar bu sefer simbiyotik sistemlerle, arama ve kurtarma robotu olarak. Centaur, İtalyancası Centauro olarak da bilinen Sentor yarı insan yarı at biçimine bürünmüş mitolojik yaratığı Homeros’ un İlyada destanından hatırlayacaksınız. Başları, kolları ve kafasıyla insana benzeyip geri kalanı bir atı andıran bu mitolojik kahramanlar yıllardır sinema ve edebiyat dünyasına konu olmuş, haklarında binlerce makale yazılıp, araştırma konusu olmuşlardır. Dağlarda ve ormanlarda yaşadığı söylenen ve karanlık güçleri temsil eden Sentorlar yine aynı zor koşullarda bu sefer insanlığın yanında olmak için aramıza katılmaya hazırlanıyorlar. Peki, bu nasıl olacak? Tabi ki robotik teknoloji mühendislerinin katkıları ile. Son yıllarda yaşanan kazalar ve doğal afetlerde insanoğlunun yetersiz kalması bilim adamlarını arama kurtarma çalışmalarında da yeni arayışlara itti. Yeni tasarımlar, yeni robotlar ve karşınızda Sentorlar.

İnsansı Robotlar Felaketlerde Yetersiz Kalıyor.

Robotik teknoloji mühendislerinin gündeminde olan Sentorlar arama ve kurtarma robotları olarak yeniden insanoğlunun karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Sentor robotlar 4 ayaklı olmaları sebebiyle insansı robotlara göre ağır fiziki şartlardaki manevra üstünlüğü elde edebilmektedir. Bu nedenle arama kurtarma çalışmaları için büyük avantaj elde edecekleri düşünülüyor. Şöyle düşünelim insansı robotlar adından anlaşılacağı gibi insansı yetenek ve karakterlerle donatılmakta ve programlanmaktadır. Dolayısı ile yapabilecekleri görevler de çoğu zaman insanların yapabildiği ve alışkın olduğu, tek düze standart işler olarak belirleniyor. Fiziksel tasarım olarak da yine insansı robotlar, insanların karşılaştığı benzer fiziksel engeller karşısında çoğu zaman aynı yetersizliği ya da beceriyi göstereceklerdir. Buna sahip oldukları teknik donanımları katmıyoruz tabi ki. Oysaki farklı fiziksel özelliklere sahip örneğin arama ve kurtarma robotu Sentorlar hem 4 ayaklı bir canlının hem de bir insanın yapabileceği görevleri çok daha kolay yapabilecek bir esneklikle hareket edebilir. Sentor robotlar; insansı robotların, insanların ve 4 ayaklı robotların tasarımsal birleşimi ile karşımıza çıkıyor. Aslında arama ve kurtarma robotu olarak geliştirilen Sentorlar için hibrit robotlar da diyebiliriz.

İtalya Teknoloji Enstitüsü (IIT) mühendisleri bu fikirden yola çıkarak 2014 yılında bir Avrupa Birliği programı olan Ufuk 2020 ( Horizon 2020) desteğini alarak 2020’ ye kadar sürmesi planlanan Sentorlar Projesini (Centauro Project) başlatıyor. Projenin ana sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Arama ve Kurtarma Robotu Sentor ( Centaur)

İtalya Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Sentor robotu görsel algılama sensörleri gibi bazı donanımları bir önceki robotları olan Momaro ile benzerlik gösterse de bu tamamen farklı bir konsept hibrit robot olarak karşımıza çıkıyor. Geleceğin arama kurtarma robotu olarak görülen Sentor robotu 4 bacağa, 2 kola ve mitolojik tasvirlerdeki Sentorları andıran bir başa sahip. Boyu 1,5 metre ve kilosu 93 kg olan arama kurtarma robotu Sentor alüminyum, magnezyum ve titanyum bileşenlerinden oluşan bir iskelete ve 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş plastik bir deriye sahip. Ancak otonom hareket edebilmek için üretilmemiş. İçerisinde üçlü bir bilgisayar sistemi bulunan Sentor, bir kullanıcı tarafından algılama, kontrol ve hareket planlama gibi fonksiyonlarının yönetilmesi ile hareket edebiliyor. Arama kurtarma robotu olarak acil müdahale gerektiren durumlarda kullanılabilmesi için geliştirilen Sentor şimdilik bir süre daha otonom olmayacak gibi duruyor. Sentor robotunun bacakları 6 derecelik bir açı ile kalça, diz ve ayak bileklerini uzatabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bileklerine yerleştirilmiş tekerlekler sayesinde hem içe hem dışa bükülebilerek çok çeşitli yapılara kendini adapte edebilme özelliğine sahip. Tek bir kolunun yük taşıma kapasitesi de 11 kg. olarak belirtiliyor.

arama ve kurtarma robotu centaur
arama ve kurtarma robotu, credit:centauro-project

Sentor Robotu Telepresence Giysi ile Kontrol Edilecek

The Centauro projesi resmi sayfasında; Fukuşima nükleer santrali kazası gibi felaketlerin açık bir şekilde bugünün insansı robotlarının ihtiyaç halinde arama kurtarma ekiplerine destek olmada ne kadar yetersiz olduklarını gözler önüne serdiği belirtiliyor. Sentor projesinde insan bir operatör tarafından robotla telepresence aracılığı ile bütünleşerek, simbiyotik insan-robot sisteminin ( insan-robot ortaklığı) geliştirilmesi hedefleniyor. Bu şekilde; ulaşılması tehlikeli ve güç felaket bölgelerinde en üst seviyede manevra kabiliyetine ulaşılarak, istenilen görev başarıyla gerçekleştirilmiş olacak.  Sentor projesinin ana hedefi bu şekilde açıklanıyor.

Sentor robotu modifiye edilmemiş insan araçlarını kullanarak karmaşık iki el idaresi gerektiren görevleri yerine getirebilecek. Örneğin tehdit içeren bir durumu ortadan kaldırmak için bir hortumu bağlama ya da vanayı açma gibi bir görevi başarıyla yapabilecek.

Sentor arama ve kurtarma robotu bir operatörün tüm vücudu ile görsel, işitsel ve dokunsal geri dönüt almasını sağlayan telepresence bir kıyafet aracılığı ile kontrol edecek. Ancak bunu exoskeleton yani robotik giysi ile karıştırmayalım. Exoskeleton giysilerde operatör giymiş olduğu giysiyi bir robot olarak kullanıyordu. Ancak telepresence giysiler ile uzak bir robot ile işitsel, görsel ve dokunsal bağlantı kurularak, yine bu uzaktaki robot eş zamanlı olarak kullanıcının giydiği telepresence giysi ile kontrol edilebiliyor. Telepresence giysiyi giyin kullanıcı, artırılmış gerçeklik tekniklerinden yararlanarak Sentor robotu ile aynı anda çevreyi görüp, aynı hareketleri robotun yapmasını sağlayabilecek. Rutin basit işler için otonom bir sistem geliştirilecek. Bu şekilde operatörün ihtiyaç olmadığı ya da iletişim sorunlarının yaşandığı anlarda robot yapması gereken basit görevleri yerine getirmeye devam edebilecek.

Kaynak: https://www.centauro-project.eu/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.