Tembellik Değiştirilebilir mi? Üşengeçlikten Kurtulmak Mümkün mü?

0
76
Tembellik değiştirilebilir mi, credit: GDJ/pixabay

Tembellik Değiştirilebilir mi?

Tembellik Değiştirilebilir mi? Yeni yapılan testler insan beyninin üşengeçlikten kurtulması için daha çok çalışması gerektiğini gösteriyor.

British Columbia üniversitesinden (UBC) bir araştırmacı; spor yapmanın bir mücadele olduğunu ancak gerçek mücadelenin beynimizin içinde gerçekleştiğini hatırlatıyor.

Matthieu Boisgontier ve meslektaşları “egzersiz paradoksu” adını verdikleri ikilem için bazı yanıtlar aradılar. On yıllardır toplum, insanları daha fazla fiziksel egzersiz yapmaya teşvik etti. Ancak istatistikler, bütün çabalarımıza karşın aslında git gide daha az aktif olduğumuzu gösteriyor.

Tembellik değiştirilebilir mi,
Tembellik değiştirilebilir mi, credit: GraphicMama-team/pixabay

Yakın zamanda Neuropsychologia’ da yayınlanan araştırmanın bulgularına göre; beynimiz basit bir şekilde kanepenin üzerinde uzanmayı tercih etmeye programlanmış olabilir.

UBC’ Fiziksel Terapi Bölümü, beyin davranışları laboratuvarından araştırma görevlisi Boisgontier: “İnsanoğlunun hayatta kalabilmesi için enerjinin korunumu, hayati bir öneme sahiptir. Sahip olduğumuz enerji sayesinde yiyecek ve barınak araştırması yapabiliyor, karşı cins partnerlerimizi bulabiliyor ve kendimizi koruyabiliyoruz. Fiziksel üşengeçliği azaltması gereken halk politikalarındaki başarısızlığın nedeni, zihinsel işlemler içerisindeki süreç içinde meydana gelen gelişimlerden kaynaklanabilir.”

,Üşengeçlik değiştirilebilir mi,
Tembellik değiştirilebilir mi?

Üşengeçlikten Kurtulmak Mümkün mü?

Yapılan çalışma için araştırmacılar, genç yetişkinleri çalışmaya dahil ederek, onları bir bilgisayar karşısında oturttular. Ardından katılımcılara bir ekran avatarının kontrolü verildi. Daha sonra da fiziksel aktiviteleri ya da durağanlığı yansıtan her seferinde bir kere olmak üzere ufak resimler parlattılar. Denekler avatarı fiziksel durağanlık resimlerinden fiziksel aktivite resimlerine doğru mümkün olduğu kadar hızlı oynatmak zorundaydılar. Tur tamamlanınca bu sefer tam tersi yönde aynı işlem yapıldı.

Bu arada tüm bunlar olup biterken, elektrotlar da deneklerin beyinlerindeki olup biteni kaydetti. Katılımcıların, genel olarak tembel resimlerden aktif resimlere doğru ilerlerken daha hızlı oldukları gözlemlendi. Fakat elektroenselogram yani beyin akım çizelgesi adı verilen beyin aktivitelerinin okunması, ikinci aktiviteler için katılımcıların beyinlerini daha çok çalıştırmaları gerektiğini gösterdi.

Tembellik değiştirilebilir mi
Tembellik değiştirilebilir mi, credit: MoteOo/pixabay

İnsan Beyni Yeniden Eğitilebilir mi?

Boisgontier: “ Önceki çalışmaların ışığında insanların durağan davranışlardan daha çabuk uzaklaştıklarını ve aktif davranışlara doğru yöneldiklerini biliyorduk. Çalışmamızın heyecan verici yönü, fiziksel durağanlıktan daha hızlı kaçışın, bir bedelinin olduğunu göstermesidir. Bu bedel beyin kaynaklarının daha fazla tüketimi anlamına geliyor. Bu sonuçlar, beynimizin doğuştan gelen bir özellikle durağan davranışlara meyilli olduğunu gösteriyor.”

Öyleyse şimdi sorulması gereken soru, insan beyninin yeniden eğitilip eğitilemeyeceğidir.

Boisgontier: “ Otomatik bir şekilde kendi kendine meydana gelen davranışları, çoğu zaman oluyor olduklarını bile bilmediğiniz için, siz isteseniz bile durdurmak zordur. Ancak burada ne olduğunu bilmek, atılabilecek önemli bir ilk adımdır.”

Boisgontier, aynı zamanda Belçika’ dan Leuven Üniversitesi ve Flanders Araştırma Vakfı ile de ilişki içinde olup, çalışmasını; Geneva Üniversitesinden araştırma görevlisi Boris Cheval, Nicolas Burra, Jaromil Frossard, Dan Orsholits ve Oxford Üniversitesinin uluslararası araştırma takımından Eda Tipura ile beraber yürüttü.

Robotikpedia Yorumu:

Çoğumuzun özellikle okul yıllarında tembel olduğumuzu düşündüğümüz zamanlarımız olmuştur. Genellikle sınavlara hazırlanamadığımız haftalar bu bir artış göstermiş olabilir. Tembellik değiştirilebilir mi sorusu için ilk adım olarak gösterilen farkındalığın kazanılması oldukça gerçekçi bir adım olacaktır. Çünkü türlü türlü bahanelerle çalışmamak için ürettiğimiz hayali sıkıntıların asıl nedeni gerçekten de bizim farkında olmadığımız zihinsel kaynak kullanımı ile ilgili bir tutuculuk olabilir. Makalede bahsedildiği gibi bunun farkında olunması, yarattığımız hayali mücadelelerle savaş için güçlü bir argüman olabilir.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak: University of British Columbia. “Hardwired for laziness? Tests show the human brain must work hard to avoid sloth.” ScienceDaily. ScienceDaily, 18 September 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180918090849.htm>.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.