5 Bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak, ücretli öğretmenlere müjde!

0
119
öğretmen atama duyurusu
öğretmen atama duyurusu

MEB Ücretli öğretmenler için 5 bin sözleşmeli atama müjdesini duyurdu

MEB Ücretli öğretmenler için atama müjdesini duyurdu. Ücretli öğretmenlerin beklediği sözleşmeli öğretmenlik başvuru ve atama duyurusu dün yayınladı. Uzun zamandır atama haberini bekleyen ücretli öğretmenler için kadroya geçme şansı doğdu. Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmenlik için aranan başvuru şartları nelerdir? Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmenliğe başvurabilmesi için gereken sigorta prim gün sayısı nedir?  Hangi branşlardan ne kadar sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak? Branşlara göre sözleşmeli öğretmen atama sayısı nedir?  Sözleşmesi 5 bin öğretmen ataması sözlü sınavı nasıl yapılacak? Sözleşmeli 5 bin öğretmen atama takvimi ve diğer ayrıntılar yazının devamında…

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan duyuruya göre ek ders ücreti karşılığında görev yapan öğretmenler arasından 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 15 inci maddesine göre 5.000 sözleşmeli öğretmen ataması yapacağını duyurdu.

Ücretli öğretmenlerin atama takvimi

sözleşmeli öğretmen atama duyurusu
ÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BAŞVURU TAKVİMİ

Hangi branştan ne kadar sözleşmeli öğretmen alınacak?

Sözleşmeli öğretmenliğe başvurmak isteyen adayların Ek 1’de belirtilen açıklamalara dikkat etmesi gerekmektedir. 

5 Bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuru şartları nelerdir?

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru yapabilmeniz için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında 13 Haziran 2018 tarihi itibarıyla ek ders karşılığında en az 540 günlük sigorta priminizin ödenmiş olması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken ek ders ücreti karşılığında çalışılan sürelerin toplamı esas alınacak, bunun dışındaki hiçbir durum dikkate alınmayacaktır. Bir diğer önemli 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuru koşulu ise 2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri için 50 ve üzerinde puan almış olması gerekiyor. Güzel bir haber de askerde olan öğretmen adaylarına geliyor. Yapılan duyuruya göre başvuru tarihi itibarıyla askerlik için sevke tabi olanlar ile hâlen askerlik hizmetini yapmakta olan öğretmen adayları da 5 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuruda bulunabilecektir.  Kılavuza göre yeni mezun olacaklar öğretmen adayları da 5 bin sözleşmeli öğretmen atamasına başvuruda bulunabilecekler. Öğretmenlik başvurularının son günü itibarıyla pedagojik formasyon eğitimini başarı ile tamamlayan; ancak, formasyon belgesi düzenlenemeyenler, eğitimde başarılı olduklarına ilişkin ilgili üniversiteden alacakları belge ile başvuru yapabilecektir. Bu durumda  olanlar, elektronik başvuru formunda yer alan pedagojik formasyon bilgileri bölümüne, aldıkları bu belgenin tarih ve sayısını girecektir. 

Sözleşmeli öğretmen ataması sözlü sınavı nasıl yapılacak?

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday (Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar dâhil) yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacaktır. 

Sözleşmeli öğretmen atama tercihleri nasıl alınacak?

Tercihler sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir. Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır. Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecek olup adaylar tercih dışı seçenek olarak “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”  Ya da “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” Seçeneklerinden birini kesinlikle seçmek zorundadırlar.

Kaynak: MEB

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.