Yapay zeka yazı dizisi: 1- yapay zeka nedir?

0
233
robotikpedia
yapay zeka nedir

Yapay zeka yazı dizisi: 1-yapay zeka nedir?

Yapay zeka yakın zamana kadar bilim kurgu ve fantezi eserlerin vazgeçilmez bir unsuru olarak karşımıza çıkarken bugünlerde durum değişti gibi. Yapay zeka artık bilim kurgu filmlerinin değil okullarımızda projelerimizin birer konusu haline geldi hem de üniversiteden, ortaokula hatta ilkokula kadar. Yapay zeka peki hayatımıza ilk ne zaman girdi? Genel olarak bakıldığında evet bunun ilk öncüleri uluslararası dev teknoloji firmaları mı oldu dersiniz? Hayır değil tabiki. Aslında çok uzun zamandır yapay zeka hayatımızın içindeydi sadece biz onları fark edemedik diyelim. Nasıl mı? mesela her gün gördüğümüz analog sensörler ile  çalışan sokak lambaları gün ışığını belli bir seviyede algıladıklarında otomatik olarak sönmeye programlanmış en basit yapay zeka ve robot örneklerinden biridir.

Credit: DirtyOpi/ pixabay

“ Asıl soru evrensel yapay zeka hakları bildirgesinin yazılıp yazılmayacağı değil, ne zaman yazılacağı ve içeriğine kimin karar vereceğidir” - Gray Scott

Ünlü teknoloji filozofu Gray Scott söyle diyor “ Asıl soru evrensel yapay zeka hakları bildirgesinin yazılıp yazılmayacağı değil, ne zaman yazılacağı ve içeriğine kimin karar vereceğidir”  Yapay zekaya bugünün dünyasında baktığımızda Google Now, Apple Siri, Facebook haber akışı, Google Translate, Akıllı cep telefonları neredeyse tamamı AGI ( Artificial General Intelligence) AGI lerden sonraki seviye de ASI yani Articial Super Intelligence süper yapay zeka olarak karşımıza çıkmak üzere. Süper yapay zeka konusunun önde gelen isimlerinden Nick Bostrom’a göre ASI “Bilimsel yaratıcılık, bilgelik ve sosyal beceriler de dahil olmak üzere her alanda insan beyninden çok daha zeki bir varlık olacak” diyor.

Günümüzün yeniliklerle dolu değişen dünyasında yüksek kazanç sağlayan adapte olabilen zeka örnekleri bugün cep telefonları ve arama  motorların da olduğu gibi bunlar gelecek nesil yapay zekanın aslında sadece bir demo versiyonları gibi görülebilir ve şimdiden bunlar finans sektöründen, insan kaynaklarına, reklamcılıktan, satış ve pazarlamaya kadar elde ettikleri verilerin analitiğini çıkararak çok büyük bir iş yapıyorlar ve yaptıkları bu işle de ne kadar büyük bir Pazar yarattıkları ortada Google  adsense gelirlerine bakarsak.

Peki Yapay zeka dediğimiz zaman ne anlamalıyız?

Bunun için çok çeşitli tanımlamalar yapmak mümkün ama en genel olarak Yapay zeka öğrenme yeteneği, planlama, problem çözme ve ses tanıma gibi insansı tepkimeleri taklit edebilen bilgisayar programcılığının bir çalışma alanıdır.

Bugün yapay zeka bilgisayar programcılığının en önemli alanlarından biri haline gelmiştir Yapay zekayla ilgili çalışmalar oldukça yüksek teknik bilgi ve uzmanlık gerektirmekte olup, araştırma ve çalışma alanı olarak aşağıdaki davranış modellerini bilgisayar programcılığına entegre etmeye odaklanır.

Bunların başlıcaları:

  • Bilgi
  • Sebep ve sonuç ayırt edebilmek
  • Problem çözme
  • Algılama
  • Öğrenme
  • Planlama
  • Bilgiyi işleyebilme ve nesneleri hareket ettirme

Bilgi mühendisliği bu alanda yapılan araştırmaların bel kemiğini oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar makinaları uygun çevresel şartlara maruz bırakıldıklarında ve yeteri kadar veri aktarımıyla yüklendiklerinde insan benzeri tepkiler kaydedebildiklerini göstermektedir. Yapay zekaların nesnelere, nesne konumlarına, kategorilere, özelliklere ve bütün bunlar arasından bilgiyi doğru şekilde işleyip doğru örüntü ağlarını örerek veri yetersizliğinde sağ duyuyu, kritik anlarda insiyatif alarak problem çözme becerilerini kullanabilmeleri gereklidir. En azından yapay zeka çalışmalarının odak noktası bu çalışma alanlarıdır.

Ancak bu alanda araştırmacıları bekleyen bir çok güçlük vardır. Her şeyden önce yapay zeka geliştirmenin en önemli çalışma alanı makine öğrenmesini kontrollü laboratuvar dışında gerçek hayat şartlarına adapte edebilmektir. Her hangi bir kategorilendirme olmadan yapay zekânın belirsizliklerle dolu kaotik dış dünyada karışılacağı nesneleri nasıl sınıflandıracağı, özelliklerini nasıl tanıyacağı ve en önemlisi yaşam stratejisini ne üstüne kuracağı bekleyen en önemli sorunlar arasında. Bir sonraki yazımda bu konuyu incelemek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.