Yapay zeka yazı dizisi 3 Jonh McCarthy ve yapay zeka

0
241
yapay zeka nedir

Yapay zeka ve John McCarthy

İzmir EBA tarafından düzenlenen bu yıl ki internet haftası etkinliklerinin konusu olan yapay zeka yazı dizimi bu hafta yapay zeka kavramını ilk kez resmi olarak bir toplantıda gündeme getirerek hayatımıza sokan John McCarthy hakkında yazarak sonlandıracağım.

Bilgisayar mühendisliği ve bu alanda yaptığı katkılarla ilk ve en önemli geliştirici ve öncülerden kabul edilen Jonh McCarthy yapay zekanın (AI) babası olarak kabul edilir. Kendisini zeki makinelerin gelişmesine ve yapay zeka alanının tanımlanarak bu konuda sonraki yıllarda yapılacak olan çalışmaların gelişmesine adamıştır. Jonh McCarthy yapay zeka kavramını ilk kez 1956 Dartmouth konferansı için 1955 yılındaki teklifi ile tartışmaya açmıştır ve bu konferans tarihe ilk yapay zeka konferansı olarak geçmiştir.

Bu konferansın amacı bir makineye kendi kendini geliştirme, soyut düşünme yeteneği ve bir insan gibi sebep sonuç ilişkisi kurabilmesinin yollarını keşfetmekti. Jonh McCarthy bir makinanın öğrenme ve zekânın tüm yönlerinin yeteri kadar kesinlikle tarif edilebilir ve tanımlanabilirse, makinelerin de bunu bire bir taklit edebileceklerine inandı. Bu amaç o günlerden bugüne Jonh McCarthy için ve bugün hala bilgisayar yazılımcılarının üstünde çalıştıkları en büyük tartışmalı problem olagelmiştir.

Bulut teknolojileri:

McCarthy 1958’de Lisp programlama dilini geliştirdi bugün hala standart yapay zeka dili olarak kabul edilen ve yalnızca robotik te değil internet tabanlı birçok uygulamada da kullanılan.  Aynı zaman da bu dil bugün kullanılan ses tanıma teknolojisinin de temelini oluşturmuştur cep telefonlarımızda Siri ve Google now gibi kullandığımız kişisel asistanlarımız da dâhil. Jonh McCarthy ’nin günümüz teknolojisine kattıkları bu kadarla sınırla değil. Bugün kullandığımız bulut teknolojileri de dâhil internet ‘in doğuşu da yine McCarthy ‘nin 1960 ’larda anlık ağ-paylaşımlı bilgisayar fikrini ortaya atması sayesinde geliştirilmiş teknolojilerdir ki bu sayede kullanıcılar merkezi bir bilgisayara bağlanarak veri paylaşım maliyetlerini çok daha düşük seviyelere indirebilmiştir.

John McCarty

Jonh McCarthy 1927’de Boston’da doğdu. 1929’dan 1939’a kadar devam eden tarihte “Büyük buhran dönemi / The Great Depression” olarak bilinen dönemde ailesi defalarca ekonomik kriz nedeniyle taşınmak zorunda kalmış ve en sonunda Los Angeles’a yerleşiyorlar. Babası bir işçi sendikasında annesi ise kadın hakları hareketlerinde aktif bir şekilde rol aldı. Geçirdiği hastalıklar çocukluğunda onu duraklatsa da yine de çok parlak ve zeki bir çocuktu özellikle matematikte. 1948 de California Teknoloji Enstitüsünden mezun oldu. 1967 yılında “Davranışlarda zihinsel mekanizmalar” sempozyumuna katıldıktan sonra tüm ilgi ve arayışı insanlar gibi düşünen makinalara odaklanmak olmuştur. Kısacası hayatındaki dönüm noktası diyebiliriz. McCarthy doktorasını Princeton’dan matematik üzerine tamamladıktan sonra Stanford ’ta 1962 yılında profesör olarak göreve başladı ve emekliliğine kadar da burada kaldı. Dartmouth’da yaşadığı yıllarda yapay zeka üzerine geniş katılımlı bir konferans düzenledi. Orada daha sonra bu alandaki en önemli öncülerden biri olacak Marvin Minsky ile tanıştı. Daha sonra MIT’de beraber ilk yapay zeka araştırma merkezini kuruyorlar.Bununla birlikle Minsky ile görüşleri ayrılan McCarthy Stanford’a geri döner ve MIT’ye rakip olacak Standford’un yapay zeka araştırma merkezini kurar SAIL olarak bilinen. Bu araştırma merkezinde 1970 ve 1960’larda dinleme, görme, sebep sonuç ilişkisi kurma gibi insan hareketlerini, becerileri taklit etmede büyük ilerlemeler kaydeden sistemler geliştirmeyi başararak bilim tarihine ismini altın harflerle yazdırmayı başardır. McCarthy 84 yaaşında büyük başarılar dolu hayatının ardından Stanford kampüsünde evinde kalk rahatsızlığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.