Voyager uzay araçları ile güneş sisteminin ötesinde yıldızlararası yolculuk

0
64
yıldızlar arası uzay
yıldızlararası uzay

Voyager ile Yıldızlararası uzay ve MIT

NASA, Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçları ile güneş sisteminin sınırlarını geçerek yıldızlararası uzaya adım attı.

MIT Kavli Enstitüsünden John Richardson, Voyager 2 uzay aracının yıldızlararası uzay bölgesine geçişindeki tarihi rolünü anlatıyor. NASA, Voyager 2 uzay aracının evden yani dünyamızdan tam 11 milyar mil uzağa giderek, güneş ışınlarının etkisini gösterebildiği en uzak sınırı geçerek yıldızlararası diye tabi edilen bölgeye giriş yaptığını duyurdu. 1970’li yıllarda MIT tarafından, yıldızlararası plazmanın direk ölçümü için geliştirilen Voyager 2 plazma ekipmanları, tarihi bir başarıya imza attı.

yıldızlar arası uzay
yıldızlararası uzay,credit: NASA/JPL, Caltech

Voyager uzay aracının ikizi 1977 yılında, güneş sistemimizdeki gaz halindeki gezegenleri keşfetmek için fırlatılmıştı. Önceki görevlerini başarıyla yerine getiren uzay aracı, güneş sisteminin dış sınırlarına doğru, son 40 yıldır görevini yerine getirmekteydi. Bugün Voyager, dünyadan 13 milyar mil uzaklıkla insanoğlu tarafından yapılarak uzayın derinliklerine gönderilen en uzak nesne olma özelliğini taşımaktadır. 2012 Yılında ISM’ ye (galaksi içerisindeki yıldız sistemleri arasında kalan madde ve radyasyona verilen isim, diğer bir adı yıldızlararası maddedir.) geçen Voyager 1 plazması tabi ki artık işlevini yitirmiş durumdadır.

MIT araştırmacıları, Voyager 2 plazma aygıtından direk olarak elde edilen veriler üzerinde çalışıyorlar. Araştırmacılar arasından MIT Kavli Enstitüsü Astrofizik ve Uzay Araştırmaları bölümünden Jonh Richardson ve fizik profesörü John Belcher’ de bulunuyor. Belcher, 1970’ li yıllarda profesör Herbert Bridge  liderliğinde Voyager plazma aygıtını geliştiren ilk takıma şuanda liderlik etmektedir. Richardson, Voyager 2 uzay aracının keşifleri ile ilgili merak edilen bazı soruları yanıtlıyor.

Voyager uzay araçları tarafından taşınan ve dünyanın anlatıldığı mesaj diyagramı görseli:

yıldızlar arası uzay
yıldızlararası uzay, credit: NASA

Güneş sisteminin sınırları ve Voyager uzay aracı

Soru: Voyager 2 uzay aracının güneş sistemi dışına çıkmasının önemi nedir?

Yanıt: Her ne kadar Voyager 1 uzay aracı 2012 yılında bu sınırı halihazırda geçmiş de olsa bir çok soru yanıtsız kalmıştı. Plazmanın en büyük rolü olan güneş sistemi içerisindeki yüklü partikül kütlelerinin ölçülmesi Voyager 1 tarafından gerçekleştirilememişti. Elde ettiğimiz veriler, güneş sistemi en uç sınır katmanının 139 milyon mil genişliğinde ve yüksek enerji yoğunluklu galaktik kozmik ışınlarla dolu olduğunu göstermiştir.

yıldızlar arası uzay
yıldızlararası uzay, credit: NASA

Soru: Güneş sisteminin sınırı tahmin ettiğiniz yerde mı?

Yanıt: Voyager uzay aracı öncesi, güneş sisteminin sınırları belirsizdi. Voyager 1 uzay aracı 141 milyon mili geçerek tek yönde ve tek bir zaman için belirli bir pozisyon verdi. Ölçülen mesafe zamandan zamana farklılıklar gösterdi. Ancak bir çok ölçüm modeli bunun küresel bir sınır olmadığını tahmin ediyor. Bu nedenle Voyager 2 uzay aracının 3 yıl önce ya da 3 yıl sonra bu sınırlara ulaşıp ulaşamayacağını bilmiyoruz.

yıldızlar arası uzay
yıldızlararası uzay, credit: NASA

Soru: Voyager 2 uzay aracının bir sonraki görevi ne olacak?

Yanıt: Voyager 1 uzay aracı bize yıldızlararası bölgenin güneş sistemimizin sınırlarına çok yakın olduğunu ve bizim güneş fırtınalarımızdan etkilendiğini gösterdi. Güneş rüzgarlarındaki dalgalanmalarla oluşan şokların, yıldızlararası bölgeyi etkilediği ve plazma dalgaları yarattığı görülmüştür. Bu şoklardaki plazma değişikliklerini direk olarak ölçmeyi planlıyoruz.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak: mitedu “3 Questions: MIT goes interstellar with Voyager 2” <http://news.mit.edu/2018/3q-mit-going-interstellar-voyager-plasma-1210>

Robot haberleri, robotik haberler, yıldızlararası uzay.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.