Zamanda yolculuk mümkün mü? Egzotik madde ile zaman döngüleri

0
75
zamanda yolculuk mümkün mü
zamanda yolculuk mümkün mü

Zamanda yolculuk mümkün mü?

Zamanda yolculuk mümkün mü? Egzotik madde ile zaman döngüleri nasıl yaratılır. Kapalı zaman kıvrımları ve zaman makineleri.

Zaman yolcuğu fikri tarih boyunca sadece fizikçileri değil neredeyse herkesin hayal dünyasını doldurarak, ilgisini çekmeyi başaran bir düşüncedir. Peki, zaman yolcuğu mümkün olabilir mi? Gerçekten zamanda yolculuk yapmanın bir yolu olabilir mi? Yanıtımız, kesinlikle evet. Hatta tam şuanda hepimiz bunu yapıyoruz. Yaşadığımız her an ve her saniye geleceğe doğru bir yolculuğu zaten yapmaktayız.

Fakat sizin düşündüğünüz zaman yolculuk mümkün mü sorusunun yanıtı kesinlikle bu değildi tabi  ki. Peki, geleceğe doğru daha hızlı bir yolculuk yapabilir miyiz? Bu sorunun da cevabı, kesinlikle evet… Eğer ışık hızına yakın bir hızda ya da bir kara deliğin yakınında seyahat edebiliyorsak, zamanın akışı bizler için yavaşlayacak ve gelecekte rastgele bir zamana doğru seyahat etmiş olabilirdik. Buraya kadar neredeyse tüm fizikçiler ortak bir noktada hem fikir olarak buluşabiliyor. Ancak ası ve ilginç problem zamanda geriye yolculuk mümkün mü sorusuyla beraber geliyor.

Ben, Dartmouth, Massachusetts Üniversiteinde bir fizik profesörüyüm. Zamanda yolculuk fikrini ilk duyduğumda sanırım 7 yaşındaydım. 1980 yılında Carl Sagan’ nın ünlü TV dizisi Cosmos’ un bir bölümünde bunu ilk kez duyduğumu hatırlıyorum. O andan itibaren, bir gün Einstein’ nın görelilik teorisi gibi yaratıcı ve başarılı, derin bir çalışmanın peşinden gideceğimin kararını vermiştim. 20 Yıl kadar sonra bu alanda doktoramı yaparak, teorik bir araştırmacı olarak aktif çalışmalarıma başladım ve halen devam etmekteyim.

Şimdi ise doktora öğrencilerimden biri, the journal Classical and Quantum Gravity’ de oldukça basit bir tasarım kullanarak, nasıl bir zaman makinesi yapılabileceğini anlatan bir makale yayınladı.

Kapalı zaman kıvrımları

Einstein’ nın genel görelilik kuramı, zamanı kendi üstüne katlanarak bir zaman tüneli açabilecek düzeyde bir zaman bükülmesi olasılığına izin vermektedir.

Bu zaman kıvrımının üstünde yolculuk ettiğinizi bir hayal edin. Yolculuğunuzun herhangi bir anında geçmişteki bir anı sonlandırarak o andan itibaren tüm geçmişi yeni baştan yaşayabilirsiniz. Bu bir çeşit  deja vu gibi gibi, tek farkı bunun farkına varmayacak olmanız. Bu çeşit yapılara sık sık “kapalı zaman kıvrımları” (CTCs) ya da popüler olarak edebiyat ve sinema dünyasından bildiğimiz adıyla “zaman makineleri” denir.

Zaman makineleri esasında, evrenin nasıl çalıştığını daha iyi anlamamızı sağlayacak ışık yolculuğu şemalarının daha hızlı bir türevidir.

zamanda yolculuk mümkün mü
zamanda yolculuk mümkün mü

Son yılların en tanınmış fizikçileri Kip Thorne ve Stephen Hawking, zaman makineleriyle ilgili modellerde ufuk açıcı çalışmalara imza attılar.

Thorne ve Hawking çalışmaları da dahil önceki araştırmalara bakıldığında genel olarak, doğanın zaman döngülerini yasakladığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum belki en iyi Hawking’sin “Zamanın kronolojik korunum varsayımı” eserinde açıklanıyor. Geçmişteki değişikliklere izin vermeyen doğa, böylelikle bizleri zaman yolculuğu mümkün olsaydı yaşanabilecek paradokslardan korumuş oluyor.

Bu paradokslar arasında belki de en iyi bilineni “Büyükbaba paradoksu” olarak bilinir. Bu paradoksa göre zaman yolcuğu yapabilen biri geçmişe dönerek kendi öz büyükbabasını öldürür. Bu değişiklik tarih akışında bir çelişkiye neden olmaktadır. Çünkü büyükbabasını öldüren kişinin hiçbir zaman doğmamış olması gerekir ve var olması imkansızdır. Öyleyse büyükbabayı kim öldürdü? Bu tür zaman parodokslarını anlatan “Geleceğe Dönüş” ve “Kunduz Festivali” gibi birçok popüler film ve roman vardır.

Egzotik madde

Değişik fiziksel fenomenler, detaylara bağlı olarak fiziksel sistemlerdeki kapalı zaman kıvrımlarının korunumunu bozabiilir. Bir zaman döngüsü yaratmak için gerekli olduğu bilenen en önemli madde “egzotik madde” olarak bilinir. Detaya girmeden anlatmak gerekirse egzotik madde, negatif kütleye sahip maddedir diyebiliriz. Ancak buradaki problem şudur; negatif maddenin doğadaki varlığı henüz bulunmuş değildir.

Massachusetts Üniversitesinden doktora öğrencim Caroline Mallary, egzotik maddeye ihtiyaç duymayan ve oldukça basit bir tasarım gerektiren yeni bir çözüm ortaya koyuyor.

Mallary’ nin modelinde iki süper uzunlukta araca ihtiyacımız var. Bu araçlar egzotik maddeden yapılı olmayıp normal maddeden oluşacaklar ve yan yana park halinde koyulacaklar.

Bir araba çok hızlı bir şekilde, park etmiş arabayı geride bırakarak ileri doğru gidecek. Mallary bu çeşit bir kurguda zaman döngüsünün iki araba arasındaki boşlukta bulunabileceğini gösterdi

Peki, bunu arka bahçesinizde kurabilir misiniz?

Bir aldatmaca olduğundan şüpheleniyorsanız, haklısınız. Mallary’ nin modelinde her arabanın sonsuz bir yoğunluğa sahip olması gerekli. Bu ise; maddelerin sonsuz yoğunluk, ısı ve basınç gibi tuhaflıklara sahip oldukları anlamına geliyor. Daha da ötesi, tuhaflıklarına rağmen kara deliklerin merkezinde var olabilmektedirler ve bu da onları dışarıdan tamamen ulaşılmaz hale sokuyor. Mallery’ nin modelindeki tekillikler tamamen çıplak ve gözle görünebilir durumdadırlar bu nedenle de gerçek fiziksel etkileri mevcuttur.

Fizikçiler, doğada bu çeşit tuhaf maddelerin var olabileceğini şimdilik düşünmüyor. Bu nedenle zaman makinesi teknolojik olarak yakın bir zamanda yapılabilir gibi durmuyor. Bununla birlikte bu yeni model fizikçilerin doğa tarafından yasaklanmış zaman döngüleriyle ilgili fikirlerini gözden geçirmelerini sağlayabilir.

Robotikpedia, gelecekte görüşmek üzere…

Kaynak:  “Time travel is possible – but only if you have an object with infinite mas” Yazar:  <https://theconversation.com/time-travel-is-possible-but-only-if-you-have-an-object-with-infinite-mass-107063>

Robot haberleri, robotik haberler, zamanda yolculuk mümkün mü?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.