Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Yolda mı?

22
1307
zorunlu hizmet affı
zorunlu hizmet affı

Zorunlu Hizmet Affı mı Geliyor?

Uzun zamandır yüz binlerce öğretmenin umutla hayal ettiği zorunlu hizmet affının gündemden düşmemesi zorunlu hizmet affı geliyor mu? sorusunun çok daha fazla sorulmasına neden açarak kamuoyunda ve yüz binlerce öğretmen arasında çok büyük bir beklenti oluşmasına neden oldu.

Zorunlu Hizmet Affı Gündemden Düşmüyor!

326 Bin öğretmen, bayrama sayılı günler kala zorunlu hizmet affı beklemeye devam ediyor. Kurdukları Facebook sayfası ve her gece yaptıkları Twitter etkinlikleri ile uzun zamandır ilk sıralarda Türkiye gündeminde görmeye alıştığımız af bekleyen yüz binlerce öğretmen umutla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ dan güzel bir haber bekliyorlar.

1990 Yılından bu yana son 8 yıl hariç tüm kadrolu öğretmenler zorunlu hizmet affından yararlanmış!

Peki, zorunlu hizmet affının neden bir hak olduğunu dile getiriyorlar?

Zorunlu hizmet affı bekleyen öğretmenler kurmuş oldukları sitede bunu şu şekilde açıklıyor;

“ 1990, 1998, 2000 ve 2010 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığında görevli tüm kadrolu öğretmenlere getirilen zorunlu hizmet affının aslında 2016 yılından beri çıkarılmasını beklemekteyiz. Çünkü 2016 yılından itibaren değişen yönetmelik ve kanunlarla öğretmen atamalarında ciddi değişiklikler yapılmış ve artık sözleşmeli öğretmen alımına geçilmiştir. Bu nedenle zorunlu hizmet affından yararlanamamış son öğretmenler bizleriz” şeklinde ifade ediyorlar.

Zorunlu Hizmet Affı diğer öğretmenlere bir mağduriyet yaratır mı?

Af bekleyen öğretmenler böyle bir şeyin mümkün olmadığını şu şekilde belirtiyorlar;

“ Zorunlu hizmet affının çıkması yüzbinlerce öğretmenin yer değiştirmesi anlamına gelmiyor, yetkililerin bu farkı görmesini çok istiyoruz. Çünkü öğretmen yer değiştirmeleri hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılmaktadır.  Yer değiştirme duyuruları ve boş yerler, başvuru sayısına göre açılmamaktadır, basit bir şekilde okulların normuna bakılarak açık ve boşluk varsa açılmaktadır, atamalar da puan üstünlüğüne göre açılan kontenjan kadar yapılmaktadır. Dolayısı ile bizim zorunlu hizmetimizin kalkmış olmasının atamalar üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. “

“Affın çıkacağına inanıyoruz”

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından sesimizin duyulacağına dair inancımızı bir an olsun kaybetmedik. Bu bayramda yüzbinlerce öğretmeni ve ailelerini sevindirecek bundan güzel bir haber olmayacağını ifade eden öğretmenler isteklerinin hiçbir maddi bir yük getirmediğini ancak mutlu edeceği öğretmenleri, ailelerini ve onları sevenleri düşündüğümüzde çok büyük bir getirisinin olacağına dikkat çekmek istiyorlar.

Facebook sayfalarına buradan katılabilirsiniz.

Photo credit: werner22brigitte / pixabay

22 YORUMLAR

  1. 2010 dan sonra atanan 326.000 öğretmen ve aileleri zorunlu hizmet affının getirilmesini istiyor. Günlerce sesimizi duyurmaya çalıştık ama şimdiye kadar sonuç alamadık. Sorunumuzu haber yaptığınız için çok teşekkür ederiz…

  2. Kurumlararası geçerek daha önce yapılmış, zorunlu hizmeti tekrar yapmamız bekleniyor…
    3 ay ara ile affı kaçırdık..Onun için Zorunlu Hizmet Affı istiyoruz….326.000 KİŞİ

  3. Daha önceki yıllarda çıkmış olan bir uygulamayı istiyoruz sadece. 2010-2016 arası atanmış kadrolu 326.000 öğretmenimiz zorunlu hizmet affı müjdesi bekliyor aileleri ile birlikte

  4. ZORUNLU HİZMET AFFI istiyoruz. Sağlık özrü olan bir öğretmenim. Her yıl heyet raporu yenilemek çok zor. Yenilesem bile il komisyonu sürekli sıkıntı çıkarıp onaylamak istemiyor raporumu. Bu stresi yaşamak istemiyorum artık.

  5. Askerliğini yapmış bekar bir öğretmenin kaç kere kurulu düzeni değiştirdiğini biliyor musunuz? Artık düzen istiyoruz. Düzen bozmak değil. Bu yüzden ve bir sürü sebepten ötürü de zorunlu hizmet affı getirilmelidir.

  6. Ogretmenlere zorunlu hizmet affi istiyoruz geçmişte örnekleri var bizde bu haktan yararlanmak istiyoruz aile bütünlüğünün teminatı zorunlu hizmet affi istiyoruz

  7. Daha önceleri uygulamaya konulmuş ZORUNLU HİZMET AFFI 2010 dan beri beklemekte olan bizler 2018’in Ramazan Mübarek günlerinde çifte bayram yaşatsın.

  8. Daha önceki yıllarda çıkmış olan bir uygulamayı istiyoruz sadece. 2010-2016 arası atanmış kadrolu 326.000 öğretmenimiz zorunlu hizmet affı müjdesi bekliyor aileleri ile birlikte. Bir çok mağduriyet hikayesi var. Ciddiyetle istiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.